Operations Management Suite Part 5 – Azure Diagnostic

Daha önce bahsettiğimiz gibi OMS hem veri merkezinizdeki sunucular için hem de bulut ortamınızdaki sunucular için, Windows yada Lınux fark etmeksizin merkezi bir yönetim imkân sunar.

Bunun için bir önceki makalemizde nasıl ajan kurulumlarının yapılacağını yada SCOM Management Server ile entegrasyon sağlanacağını incelemiştik.

OMS’in çok göz onunda bulunmayan bir diğer yeteneği de var olan Azure üyeliğinize bağlanarak bu üyelik kapsamında bulunan Azure sanal makinelerinin bulunduğu Azure Storage üzerinde verileri çekebilmesidir. Azure Diasgnostic tarafından Azure Storage üzerinde oluşturulan Diasgnostic verileri OMS ile konsol üzerine alınabilir ve analiz gerçekleştirebilirsiniz. Hem sanal makineleriniz hem de bulut servisleriniz için IIS yada event loglarini toparlayıp analiz işlemlerine başlayabilirsiniz.

Tabii ki buna ek olarak her zaman Azure üzerindeki sanal makinelerinize OMS ajanını kurabilir ve ek bilgileri toplayabilirsiniz.

Azure Diagnostic ile oluşturulan verilerin toplanması için aşağıdaki adımların uygulanması gerekmektedir.

Öncelikle VM bazında Azure Diagnostic hizmetinin Azure portali içerisinde aktif edilmesi gerekmektedir. Bunun için yeni bir sanal makine oluştururken VM Agent özelliğinin seçili olması yeterlidir.

 

Eğer önceden oluşturulmuş sanal makinelerinizde VM Agent aktif değilse Custom Create seçeneği ile aktif edebilirsiniz.

Ardından VM bazında diagnostic verinin toplanmasının aktif edilmesi gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki alan kullanılır.

Bu şekilde kurulmuş yada sonradan yapılandırılmış sanal makineler otomatik olarak diagnostic verileri toplamaya başlayacaktır.

OMS benim için IIS, System ve application loglarini toplayabildiği için bunları aktif ediyorum.

İlgili yapılandırmayı aktif etmek için ayni zamanda bir storage account secimi gerçekleştirmemiz gerekiyor.

OMS tarafında analizin aktif edilmesi için Azure portalinda Operational Insigths workspace’i seçip Storage tabında ilgili storage hesabınızı eklemeniz gerekmektedir.

Hem IIS hem de event loglari için gerekli yapılandırmayı gerçekleştirdim.

Ayni şekilde isterseniz Linux, ETW yada Service Fabric event leri de toplayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ilgili veri tipini bu alana eklemek.

Bu ekleme işlemlerini gerçekleştirdikten sonra yaklaşık bir saat içerisinde OMS içerisinde analiz için gerekli bilgileri görmeye başlayacaksınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 4 = 1