Operations Management Suite Part 6 – Log Filtreleme

Bu yazımızda yapılandırılmış sunucularımızdan toplanan verileri log analizi ile görüntüleme ve basit sorgular oluşturma görevlerini inceleyeceğiz.

OMS ile birlikte veri merkezinizden yada bulut ortamınızda çok değerli verileri toplayabilirsiniz. Ancak toplanan bu verileri doğru şekilde analiz etmeden, anlamlandırmadan ne yazık ki OMS’in sunduğu faydalardan yararlanamazsınız.

Bu sebeple toplanan verilere nereden lastiğiniz ve bu veri havuzu içerisinden istediniz verileri nasıl çektiğiniz oldukça önem kazanıyor.

OMS içerisindeki Log Search kısmi toplanan verilerin genel bir özetini sunan ekrandır. En basit filtreleme olarak yukarıda bulunan search bolumu kullanılabilir.

Örneğin “error” yazarak basit bir filtreleme gerçekleştirdim.

OMS konsolunun en altında görüldüğü gibi filtrelenen verileri liste yada tablo halinde görüntüleyebilir, direkt olarak Excel’e export edilebilir yada daha sonrası için bu filtre kaydedilebilir.

Sol taraftaki add butonuna basarak çok daha detaylı filtreleme opsiyonlarını görebilirsiniz. Bu ekran size ek filtre yazma zahmetinde bulunmadan hızlıca istenilen verileri görüntüleme imkânı sağlar.

Aranacak veri için özelleştirilmiş tarih bilgileri verilebilir.

Ayni zamanda OMS search fonksiyonu size anlık custom queryler yazma imkânı da verir.

Örneğin yalnızca belirli bir bilgisayar için log detaylarını görmek istediğimde aşağıdaki sorguyu kullanabilirim.

Bir adim daha ileri giderek yalnızca belirli EventLog ve IDleri sorgulama şansım da bulunuyor.

Yada Measure metodu ile eventloglari üzerinde count bazlı bir değerlendirme yapma imkânı bulabilirim.

Varsayılanda filtre kısmını yazdığınız her filtre otomatik olarak AND ile kullanılır. Fakat isterseniz OR ile de filtre oluşturabilirsiniz.

Görüldüğü gibi log analizi kısmında basit filtreler dışında oldukça kompleks filtreler de oluşturmanız mümkün. Daha fazla filtre örneği için aşağıdaki TechNet makalesini inceleyebilirsiniz.

https://technet.microsoft.com/en-us/library/mt450427.aspx

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

9 + 1 =