Operations Management Suite Part 7 – Solution Gallery

Bu yazımızda OMS ile birlikte Dashboard ekranına tümleşik gelen Solution Gallery’i inceleyeceğiz.

OMS’in daha önceki yazılarımızda tamimiyle bir bulut hizmeti olduğundan bahsetmiştik. Her ne kadar Hibrit mimari desteği ve farklı veri merkezlerindeki uç noktaları yönetme kabiliyeti olsa da OMS’in kendisi Microsoft bulut Hizmetleri üzerinde barınmaktadır.

Yeni özellikler yada eklentiler acısından düşündüğümüzde bunun artıları tartışılamaz. Ayni Office 365’de olduğu gibi Microsoft, OMS üzerinde yeni bir güncelleme aktif ettiğinde yada bir eklentiyi yayına aldığında sizin bu konuda bir on hazinlik yada yapılandırma zorunluluğunuz bulunmuyor. Tek yapmanız gereken ertesi gün OMS konsoluna login olmak ve gerçekleştirilen güncellemeleri kullanmaya başlamak.

OMS daha önce defalarca söylediğimiz gibi direkt olarak istemcilerden yada SCOM sunucusundan verileri toplar, analiz imkânı verir ve size sunar. Ancak yapabildiklerinin siniri yalnızca bu değildir. Log Search OMS ile birlikte sunulan bileşenlerden yalnızca birisidir.

Solution Gallery içerisinde OMS ile entegre şekilde kullanabileceğiniz farklı çözümleri bulabilirsiniz. Bunları bir nevi Management Pack olarak düşünebilirsiniz. Su an için yalnızca Microsoft tarafından sunulan bu ek bileneler/çözümler ileride 3. Parti üreticiler tarafından da sunulmaya başlanacak.

OMS konsolunuzda Solution Gallery’e geldiğinizde su an için sunulan oldukça başarılı bazı çözümler göreceksiniz. Bunlardan birkaçı:

AD Assessment: Var olan Active Directory ortamınızın risk ve sağlık durumunu inceleyen ve bununla ilgili size öneriler ve raporlar sunan bir servis.

Malware Assessment: OMS ile birlikte yönettiğiniz sunucuların malware risk detaylarını size sunan çözüm.

Alert Management: Var olan SCOM yapınızdaki alert leri yönetmenizi sağlayan çözüm.

Automation: Azure Automation ile birlikte sunulan Hibrit Runbook Workerlarin analiz edilmesini sağlar. Böylece kendi veri merkezinizde yada Azure üzerinde çalışan runbooklarda oluşan herhangi bir soruna hızlıca müdahale edebilirsiniz.

Change Tracking: OMS ile yönettiğiniz sunucular üzerindeki Change Tracking’in aktif edilmesini sağlar. Bu sayede bu sunucular üzerinde herhangi bir uygulama yada serviste değişiklik olduğunda bunu OMS konsolu üzerinden takip edebilirsiniz.

Security Audit: Bu çözüm ise sunuculardan toplanan audit verileri üzerinde forensic analiz gerçekleştirmenizi sağlar. Unified bir dashboard üzerinden tüm aktiviteleri, ortamınızda gerçeklesen problemleri görüntüleme şansı verir.

Azure Site Recovery: ASR ile entegre olan bu çözüm sayesinde ASR üzerindeki DR planlarınızı, görevlerinizi ve görev sonuçlarınızı gözlemleyebilirsiniz.

Yukarıda yalnızca birkaç çözüm ile ilgili hızlıca bilgi verdik. OMS konsoluna girerseniz ek sunulan çözümleri ve detaylarını görebilirsiniz.

Simdi hızlıca AD Assessment çözümünü OMS ile entegre edelim.

Bunun için Solution Gallery’de ilgili çözümü seçip eklememiz yeterli olacaktır.

Bu işlem sonrasında ilgili çözüm ana ekrana düşecek ve verileri toplamaya başlayacaktır.

Eğer seçmiş olduğunuz çözüm ile ilgili ek bir yapılandırma yapılması gerekiyorsa ana ekranda bu uy ariyi görebilirsiniz.

İlgili uyarıya tıklayarak yapılandırmayı gerçekleştirebilirsiniz.

Su an için yalnızca Microsoft tarafından sunulan ek çözümleri içerse de ileride bu bolumun farklı vendorlar tarafından sunulan çözümler ile oldukça zenginleşeceği aşikâr. SCOM mimarisindeki Management Pack kavramının yerine OMS ile bulut üzerinden Solution Gallery’i kullanmaya yakın zamanda başlayacağız gibi görünüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 1 = 6