Operations Management Suite Part 8 – Alert Management

 

Bu yazımızda OMS Solution Gallery üzerinde bulunan Alert Management çözümünü inceleyeceğiz.

Solution Gallery içerisinde farklı hizmetler için ek çözümleri OMS’e ekleme sansınız bulunuyor. Bu çözümlerden birisi olan Alert Management özellikle SCOM altyapısı olan ve OMS’i SCOM ile entegre şekilde kullanmak isteyenler için önemli bir eklenti.

Bu eklenti aktif edildiğinde SCOM tarafından oluşturulan alertler OMS workspace içerisinde rahatlıkla görüntülenebilir ve filtrelenebilir. Ayni zamanda birden fazla Management Group bulunan SCOM altyapılarında OMS Alert Management tek bir merkezi alert çözümü olarak kullanılabilir.

Alert Management ‘in aktif edilmesi için Solution Gallery içerisine girilerek Alert Management – Add tıklanması yeterlidir.

Alert Management ile verileri toplayabilmek için SCOM Management sunucularınızı OMS ile entegre etmeniz gerekmektedir. Önceki makale bölümlerimizde bu entegrasyonu başarılı şekilde gerçekleştirmiştik.

Solution Gallery içerisinde ekleme yapıldıktan sonra ana ekranda Alert Management isimli yeni bir bölme göreceksiniz.

 

İlk yapılandırma sonrası yaklaşık bir saat içerisinde SCOM üzerinden toplanan alertler OMS konsolu içerisinde gösterilmeye başlanacaktır.

Bu entegrasyon gerçekleştirildikten sonra SCOM Management Group üzerinde oluşturulan alertler OMS’e gönderilecektir.

Yeni oluşturulan Alert Management bölümüne tıkladığınızda gönderilen alertlerin detaylarını görebilirsiniz.

OMS ekranında gösterilen alertler yalnızca son 7 günü kapsamaktadır. İsterseniz zaman aralığını daha fazla genişletebilirsiniz.

Ayni şekilde yalnızca belirli bir Management Group üzerinde oluşturulan alertleri görmek isterseniz var olan kapsamı globalden MS’e değiştirmeniz gerekmektedir.

Bu ekranda da benzer filtreleme yöntemlerini kullanarak arama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Daha önceki filtrelerimizde Type kullanarak yalnızca eventleri listelemiştik. Ayni şekilde aşağıdaki gibi bir filtre ile spesifik alertleri görüntüleyebilirsiniz. Bunun için Log Search ekranını kullanmanız gerekmektedir.

Kompleks sorgular için birkaç örnek:

SCOM üzerinde oluşturulan alertlerin OMS’e gönderilmesinden sorumlu bir SCOM kuralı bulunmaktadır.

Collect Alert Changes isimli bu kural ve Management Pack’i export ederek ek detaylarını görüntüleme sansınız bulunuyor.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 67 = 76