Operations Manager Database üzerinde dinlenen port numarasını değiştirme

İsterseniz birkaç adımda Operations Manager veritabanının gelen bağlantıları dinlediği port numarasını değiştirebilirsiniz.Bunun için;

SQL Server Configuration Manager konsolunda SQL Server 2005 Network Configuration bölümünü genişleterek Protocols for kısmına tıklayın.

– Bu kısımda TCP/IP bölümüne sağ tıklayarak özelliklerine girin ve IP Addresses tabına geçin.

Bu bölümde gerekli konfigurasyonları yapabilirsiniz.Kısaca bilgi vermek gerekirse düzenlemeniz gereken alanlar TCP Dynamic Ports bölümleri.Eğer burada “0” değeri verilmişse dinamik port kullanımı gerçekleşmektedir.Bu değeri silmelisiniz.

Bu değeri sildikten sonra ise IP1 , IP2 ve IPALL için spesifik bir port üzerinden listening işlemini gerçekleştirmek için TCP Port bölümüne istediğiniz port numarasını girebilirsiniz.Varsayılan olarak gördüğünüz gibi bu port 1433’dür.Bu işlemden sonra SQL Server Browser servisini yeniden başlatın.

Aynı ayarı dbo.MT_ManagementGroup tablosunun içerisinde de gerçekleştirmeniz gerekli.Bunun için SQL Server Management Studio içerisinde OperationsManager veritabanını genişletip tabloların altında dbo.MT_ManagementGroup‘a sağ tıklayarak Open Table demelisiniz.Ardından ilk satıra computerINSTANCE1, port şeklinde giriş yapmanız yeterlidir.Port değeri yukarıda belirttiğiniz port değeri olmalıdır.

Son olarak Root Management Server üzerinde bir ayar yapmanız gerekiyor.Regedit üzerinde
HKEY_LOCAL_MACHINE/ SOFTWARE/Microsoft/Microsoft Operations Manager/3.0/Setup altında DatabaseServerName‘e sağ tıklayarak modify dedikten sonra
“computer_name””instance”, “port number”

şeklinde giriş yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

80 − = 77