OSD sırasında Hyper-V rolünün kurulması

SCCM 2007 ile OSD projelerimin birisinde rastladığım ilginç bir problem.

SCCM içerisindeki OSD yeteneklerini kullanarak sunucu işletim sistemi kurulumlarını otomatize ederken, belirli tipteki sunucular üzerinde Task Sequences’ın belirli bir adımında aksiyon alarak Hyper-V rolünün yüklenmesi gibi bir istek geldi.

Özellikle Hyper-V sanallaştırma mimarisi kullanan bir datacenter için gerçekleştirilecek OSD projelerinde sıklıkla gelebilecek bir talep.

Bu noktad eminim ki sizinde akınıza benimle benzer yöntemler gelmiştir.

  • ServerManagerCmd komut satırını kullanarak rolün kurulması
  • PowerShell cmdlet lerin kullanılarak rolün kurulması

OSD’den bağımsız düşündüğümüzde iki yöntem ile de gayet sıkıntısız biçimde istediğini rolleri otomatize edilmiş şekilde kurabiliyorsunuz. İlginç olan ise SCCM Task Sequence ekranın powershell yada command prompt çağırılarak ilgili komutlar çalıştırıldığında ne yazık ki başarılı olunamaması.

Sebebini uzunca süre araştırmama rağmen kesin bir sonuç elde edemedim. Bu problemi yaşayan bir başka SCCM MVP’lerine de rastlayınca başka bir metod bulunması gerektiğini karar verdim.

Bu noktada işimizi şimdilik görebilecek tek yol DISM.exe yani Windows Servicing tool.

OSD task sequence içerisine aşağıdaki komut satırını post-installation kısmına eklediğiniz takdirde rol başarılı bir şekilde yüklenecektir.

cmd /c Dism.exe /image:%OSDTargetDrive% /Enable-Feature /FeatureName:Microsoft-Hyper-V /LogPath:%_SMSTSLogPath%Hyper-V.log

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 56 = 66