Out-GridView özelliği ile komutlarınıza görsellik katın!

PowerShell 2.0 sürümü ile birlikte hayatımıza birçok yeni cmdlet katıldı.Bu makalemizde yine 2.0 ile birlikte gelen Out-GridView özelliğini inceleyeceğiz.

Out-GridView sayesinde PowerShell tarafından üretilen çıktılar size tablara ayrılmış bir pencere içerisinde sunulmaktadır.Bu pencere dahilinde filtreler oluşturabilir, powershell komut satırı dışında çıktılarınızı görsel olarak çok daha verimli şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Not: Out-GridView cmdlet PowerShell 2.0 kurulumu ile birlikte otomatik gelmektedir.Ancak bu parametre yapınızda .Net Framework 3.0 kurulu olmadığı takdirde işlevsiz kalacaktır.

Peki Out-GridView özelliği bize neler sağlamaktadır?

Özellikle çıktısı birkaç kolondan oluşan komutların görüntülenmesinde faydası daha fazla anlaşılacaktır.

Lokal makinemizde çalışan işlemlerin listesini PowerShell içerisinde aşağıdaki komut ile görüntüleyebiliyoruz.

clip_image002

Görüldüğü gibi çeşitli kolonlar altında varolan processlerin tüm özelliklerini inceleyebiliyoruz.Eğer belirli kolonları çekmek istiyorsak aşağıdaki gibi bir komut ile bunu sağlayabiliriz.

clip_image004

İşte Out-GridView parametresi bu noktada işin görselliğini biraz daha arttırıyor.Eğer bu parametre ile ilgili bilgi almak istiyorsanız get-help komutunu kullabilirsiniz.

clip_image006

Kullanım örnekleri için;

clip_image008

Şimdi biraz önce bahsettiğimiz Get-Process komutunu Out-GridView parametresi ile çalıştırdığımızda neler oluyor inceleyelim.

clip_image010

Görüldüğü gibi bu parametre ile komutu koşturduğunuzda farklı bir pencere açılarak aynı sutunlar ile komutun çıktısı görüntülenmektedir.Standart bir Windows penceresi olduğundan kolonlar arasında ve çıktı içerisinde görüntüleme yapmak ve gezinmek powershell penceresine oranla oldukça kolaylaştırılmıştır.

Bunun dışında Out-GridView ‘in bize sağladığı kolaylıklarları incelemeye devame edelim.

Çıktı içerisinde Ctrl+A ve Ctrl+C ile içeriğin tümüni kopyalayıp bir excel sheet’i içerisine yapıştırabilirsiniz.Bu powershell komutlarında kullandığımız Export-CSV parametresine benzemektedir.

clip_image012

Komut çıktısında sadece belirli özellikleri içermek istiyorsanız aşağıdaki gibi bir parametre işinizi görecektir.

[powershell]Get-Process | Select-Object –property Name, ID | Out-GridView[/powershell]

clip_image014

Açılan pencere içerisinde kolonlara tıklayarak istediğiniz gibi sıralama gerçekleştirebilirsiniz.(PowerShell içerisindeki –sort parametresi)

clip_image016

Grid içerisindeki bir diğer hoş özellik sutunların yeniden boyutlandırılabilir olmasıdır.Örneğin bir çıktı içerisinde ikinci sutunun daha geniş olmasını istiyorsanız yapmanız gereken tek şey ayraç ile bunu düzenlemek.Sanki bir Excel sayfasında çalışır gibi!

Aynı şekilde yukarıda bulunan filter bölümüne Stopped yazıldığı takdirde çıktı içerisinde bu kelime bazlı bir filtre gerçekleşiyor ve sadece durmuş olan servisler listeleniyor.

clip_image018

Daha güzel bir başka özellik ise filtreleme kısmında sutun bazlı kriter belirleyebilmeniz.Aşağıdaki örneği inceleyelim.

clip_image020

Çok basit bir şekilde ProcessName sutununda içerisinde iexplore geçen kelimeleri filtreleyerek çıktıyı bu yönde düzenledim.

Son olarak, eğer daha önceden export edilmiş powershell çıktılarınız var ise bunları Grid içerisinde sonradan açabilirsiniz.

Örneğin;

clip_image021

Komutun kullanarak varolan servislerin listesini xml dosyasına kaydettim.

clip_image023

XML dosyasının içeriği.

clip_image025

Son olarak Import-CliXML komutu ile daha önceden export ettiğim XML dosyamı grid içerisinde görüntüleyebiliyorum.

Sonuç

Hali hazırda powershell konsolu içerisinde gerçekleştirebildiğimiz tüm görsel yetenekleri artık Grid içerisinde bir adım öteye taşıyabiliriz.Böylece komutların çıktılarının  yorumlanmasında komut satırı penceresine hapis olmadan aşina olduğumuz windows pencereleri ile çalışma şansına sahip olabiliyoruz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 3 = 7