Outlook 2003 – Exchange 2010 Connection Issues

Tüm yapıyı Exchange 2010’a taşıdığımızı düşünelim.Eğer yapınızda Outlook 2003 clientlar bulunuyorsa;

Cannot start Microsoft Office Outlook. Unable to open the Outlook window. The set of folders could not be opened.

Unable to open your default e-mail folders. The Microsoft Exchange Server computer is not available. Either there are network problems or the Microsoft Exchange Server computer is down for maintenance.

The connection to the Microsoft Exchange Server is unavailable. Outlook must be online or connected to complete this action.

Unable to open your default e-mail folders. The information store could not be opened.

Outlook could not log on. Check to make sure you are connected to the network and are using the proper server and mailbox name. The connection to the Microsoft Exchange Server is unavailable. Outlook must be online or connected to complete this action.

Aslında bu hataların sebebi Exchange 2010 ile birlikte CAS ile Mailbox arasındaki bağlantıların RPC üzerinden encrypt edilmiş bir şekilde gerçekleşmesidir.Outlook 2007 yada 2010 üzerinde zaten RPC default olarak şifrelenmiş gittiği için bir sıkıntı söz konusu değil.Ancak Outlook 2003 üzerinde

encryption bölümünün yukarıdaki gibi işaretli olması gerekmektedir.

Tabiki tüm clientlarınız outlook 2003 ise migration işleminden sonra tek tek profilleri dolaşmanız mümkün bir senaryo olmayacaktır.Bu yüzden diğer bir metod olarak geçici bir süre aşağıdaki komut ile CASlar üzerindeki encryptionu disable edebilirsiniz.

Set-RpcClientAccess ““Server Exchange_server_name ““EncryptionRequired $False