PowerShell ile çıktılarınıza satır aralığı verin

PowerShell scriptlerini kullanarak bir çok noktada çıktılar oluşturuyoruz.Fakat oluşturduğumuz çıktılar eğer text bazlı ise satır aralığı vermek istediğimizde klasik space tuşu işimizi pek görmüyor. Smile

Örneğin aşağıdaki komutu inceleyelim;

[powershell]

$metin = “Bu bir deneme metnidir”

$metin

[/powershell]

image

Şimdi değişkene atadığımız bu metin içerisinde satır aralığı vermek isteyelim;

image

Gördüğünüz gibi klasik space tuşunu kullanarak böyle bir aksiyon almak istediğinizde kodun akordunu tamamen bozarak değişkenin değerini atayamıyoruz.

Ancak bu boşluk durumunun kullanılması gereken yerler olabiliyor.Örneğin bir yapıda hazırladığım şu script ile

Import-CSV C:disableduserswithmailboxes.csv | ForEach-Object { Set-MailboxAutoReplyConfiguration -identity $_.”Name” -AutoReplyState enabled -EndTime 09/09/2050 -InternalMessage “Sayın ilgili,İletişime geçmeye çalıştığınız kullanıcı şirketimizden ayrılmıştır” -ExternalMessage “Sayın ilgili,İletişime geçmeye çalıştığınız kullanıcı şirketimizden ayrılmıştır” }

csv içerisindeki disabled edilen tüm kullanıcılar için gelen maillere otomatik relpy gönderilmesini sağlamıştık.

Ancak varolan Sayın ilgili,İletişime geçmeye çalıştığınız kullanıcı şirketimizden ayrılmıştır metni içerisinde satır arası verilmesi gerektiği isteği geldi.

İşte bu şekilde script içerisindeki text tabanlı bir output için satır arası verilmesi için şöyle bir yol izleyebiliriz.

[powershell]

$metin = @”
“Sayın ilgili,
İletişime geçmeye çalıştığınız kullanıcı şirketimizden ayrılmıştır.

“@

[/powershell]

Eğer script başlangıcında bu @ karakterini kullanırsanız, ardından script içerisinde metnin kullanılacağı yerlerde $metin şeklinde değişkeni belirtmeniz yeterli olacaktır.

Aşağıda basit bir örnek;

image

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 1 = 3