RAID (Redundant Array of Inexpensive Disks)

Donanımsal olarak raid yapabileceğimiz gibi Windows Disk yöneticisi içindende yazılımsal raid konfigurasyonları gerçekleştirebiliriz.

Raid0:
Raid0 daha çok performans arttırım işlemleri için kullanabileceğimiz bir yöntem.En az iki adet diske ihtiyacımız var.İki diskimizi olduğunu düşünürsek elimizdeki veri bölünerek bu iki diske aynı anda yazılır.Bir elin yapacağı işi iki el birlikte yaptığı için yazma hızında önemli bir performans artışı görebiliriz.Sahip olacağımız alan iki diskin toplam boyutu kadardır.Fakat asıl handikap veri kaybı yaşadığımızda karşımıza çıkar.Raid0 gelen veriyi bölerek disklere yazdığı için ve okurkende bu şekilde okuduğu için bir diski kaybettiğimizde diğer diskteki bilgiler tek başına hiç bir işe yaramayacaktır.

Raid1:
Mirroring(aynalama) olarakda nam salmıştır.En az iki diskle raid1 konfigurasyonu gerçekleştirebiliriz.Performanstan çok veri güvenliği amacıyla kullanılabilir.Veriler aynı anda iki diskede yazılır.Böylece bir disk öldüğü zaman diğer diskten devam edilebilinir.Yazma performansında biraz yavaşlık gözlenebilinir.

Raid5:
En az 3 diske ihticaç duyarız.Dizi içerisindeki tüm disklere hem veri hemde parite bilgileri dağıtılarak yazılıyor.Böylece veri güvenliğinin yanında hızdada kayıp yaşamıyoruz.Şöyle özetleyebilriz.1. veri 1.diske, 2 veri 2. diske yazılır ardından bu bilgilerin algoritması 3. diske yazılır. Sonraki 3. veri bu sefer 3. diske, 4. veri 1. diske, 3. ve 4. verilerin algoritması ise 2. diske yazılır.Toplam kapasite varolan disklerden bir eksiktir.Boşa çıkan disk yedek olarak kullanılır.Bir diskimiz öldüğünde diğer diski takıp raid5’i onarırız ve diğer diski çıkarırız.Böylece veri kaybı olmadan sistem işlemeye devam eder.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

81 − = 73