Recursive DNS sorgulari

DNS in temelde yaptığı işlem aslında bize basit görünebilir.İnternet üzerindeki her sitenin kendine ait bir ip adresi vardır.Bizde bu sitelere aslında ip adreslerini kullanarak erişiriz.Tabiki manuel olarak ip adreslerini ezberleyip yazmamız mümkün olmadığından DNS isim çözümlemesini kullanırız.Herhangi bir sitenin adresini yazdığımızda bu adrese karşılık gelen ip adresi bulunur ve bize getirilir.
Fakat bu durumda client bilgisayar üzerindeki “yeğlenen dns sunucusu” olarak girilen DNS server’ın bizim sorgularımızın hepsine cevap vermesi gerekir.Dünya üzerindeki milyonlarca site için isim çözümlemesi yapması gerekirki bize hizmet verebilsin.
Dns’in bu işlemi kolaylaştırmak için kullandığı yollardan biri DNS Recursion’dur.DNS Recursion işleminde “yeğlenen dns sunucusu” client bilgisayarın kimliği ile diğer DNS server’lara sorgular göndererek isim çözümlemesinin yapılmasını sağlar.Yani kendi eğer bu sorguya cevap verebilecek durumda değilse client’a olumsuz mesaj göndermek yerine ilk önce root dns ‘ lerden yardım ister.
Tabiki burada DNS serverımızın root dnslerin adreslerini bilmesi gerekir.
Windows Server 2003 DNS sunucusunda;

C:WindowsSystem32DnsCACHE.DNS dosyasını açtığımızda root dns serverlarının adreslerini görüntüleyebiliriz.

cache_dns.PNG

Bir örnekle bunu anlatmak istersek eğer;

Client bilgisayar www.anilerduran.com adresine girmek istedi tarayıcısından.Bu işlemden sonra bilgisayarı üzerinde daha önceden tanımlanan “yeğlenen dns sunucusu” ‘na bu isteği gönderir.Genellikle DNS server bu adresi daha önceden önbelleğine almış olduğu için isteğe cevap verir ama biz vermediğini düşünelim.
DNS Server üzerinde DNS Recursion aktif değilse;

dns-recursion.jpg

client’a başarısız olduğunu bildirir.Fakat DNS Recursion aktif ise CACHE.DNS ‘deki root serverların adresine göre sorguyu bunlara gönderir.Burada “yeğlenen dns sunucusu” bir client gibi davranır.

rootdns1.JPG

Root DNS serverları anilerduran.com ismine karşılık gelen ip adresini bilmiyordur fakat .com DNS serverlarına yönlendirir bizi.Ardından “yeğlenen dns sunucusu” sorguyu .com domaininden sorumlu DNS server’a gönderir.Sorgu ulaştığında .com dns serverlarıda anilerduran.com için gerekli olan ip adresini bize veremez ama anilerduran.com domaininden sorumlu olan Server’ın ip’sini verir.
Tekrardan “yeğlenen dns sunucusu” sorguyu anilerduran.com domaininden sorumlu server’a gönderir ve gerekli ip’yi alarak client’a iletir.Böylece web sitesine giriş yapabiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 + 1 =