RPC over HTTP

Exchange 2003 ile birlikte artık kullanıcılar şirket dışında http üzerinden exchange server’a direk bağlantı sağlayabiliyor.Bunun gerçekleşmesini saplayan component RPC over HTTP’dir.ISS üzerinden RPC ile ilgili dizinler açılarak ve port konfigurasyonları yapılarak enson olarakda Mail client programında gerekli düzenlemeler yapılarak kullanıcı exchange server üzerindeki mailbox’ına ulaşabilir.
RPC over HTTP’yi aktifleştirmek için ilk önce Program Ekle kaldır/windows bileşeni ekle kaldırdan networking altında RPC over HTTP’yi seçerek yüklemeyi gerçekleştirirz.

rpcoverhttp.PNG

rpcoverhttp2.PNG

Ardından exchange server özelliklerinden front end-back end ayarlamalarımızı yaparız.Eğer bu şekilde bir yapımız varsa RPC over HTTP için front-end server’ımızı kullanırız.

rpcoverhttp3.PNG

Burada çıkan uyarıya tamam dediğimizde exchange server gerekli port ayarlamalarını kendi yapıcaktır.Bu işlemden sonra server’ı restart etmemizi ister.

rpcoverhttp4.PNG

Yeniden başladıktan sonra gördüğümüz gibi ISS altında rpc ile ilgili dizinlerimiz oluşturulmuş.
Ayrıca ISS üzerinde RPC virtual directory özelliklerinden Authentication Methods altında Enable Anonymous Access yerine Basic Authentication seçimini yapmalıyız.

rpcoverhttp5.PNG

Son ayarımızda kullanıcı tarafında mail client programı(Microsoft Outlook)üzerinde gerekli ayarlamaları yapmak.Bunun için denetim masası/posta altından varolan e-posta hesabını görüntüle veya değiştir’e girerek diğer ayarlar sekmesine geçeriz.

rpcoverhttp6.PNG

Burada Exchange posta kutumu HTTP’yi kullanarak bağlan’ı seçerek proxy ayarlarına gireriz.

rpcoverhttp7.PNG

Proxy ayarlarınıda yukarıdaki gibi gerçekleştirdikten sonra artık clientlarımız microsoft outlooklarını açtıklarında http üzerinden şirket exchange’ine bağlanıp gerekli authentication işlemini gerçekleştirip posta kutularına ulaşabilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

41 + = 51