SCCM 2007 altında ccmsetup.exe kullanımı

ccmsetup.exe /mp:sccm SMSSITECODE=ASD FSP=sccm SMSMP=sccm SMSSLP=sccm CCMINSTALLDIR=”C:yukleme”

Yukarıdaki komut aslında System Center Configuration Manager 2007 kullananlar için çok şey ifade ediyor.Bu komutu bir client üzerinde çalıştırdığımda bu bilgisayarın SCCM konsolu altında yönetilebilir olmasını sağlayabilirim.Gerekli olan tüm parametreler komut içerisinde yer alıyor .Şimdi bu parametreleri inceleyelim.

ccmsetup.exe komutu configuration manager client yazılımını yüklemeye başlayacağımız komut.Yalnız tek başına kullanıldığında çok fazla işlevsel olmuyor.

/mp: Buradaki parametreyle aslında şunu belirtiyorum; yükleme sırasında kullanılacak dosyaları sccm isimli bilgisayardan al.Bunu dediğimde kurulum sırasında ccmsetup.exe dosyası otomatik olarak sccmSMSclienti386  dizinine inerek kurulum dosyalarını kopyalıyor.Eğer siz bu parametreyi belirtmezseniz komutu çalıştırdığınız dizinde bu arama gerçekleşecek ve büyük ihtimalle bulamayacaktır.peki bu dosyaları bulamazsa ve locale download edemezse ne oluyor? Otomatik olarak 10 dakika beklemeye geçip tekrardan deniyor.Ben SCCM 2007 kurulu bilgisayarımın ismi olan sccm belirterek ilk önce gerekli dosyaların client bilgisayara download edilmesini sağladım.

/SMSSITECODE: Bu parametre ile client yazılımı kurulundan sonra clientın site code’u otomatik olarak algılamasını sağlıyoruz.SCCM kurulumu sırasında bir site code giriyoruz ve iletişime geçecek clientların bu kodu bilmeleri gerekli.Sonradan manuel olarak atayabileceğimiz gibi kurulum sırasında buradan da manuel olarak belirtebiliriz.

/FSP: Bu parametreyle aslında bir fallback status point belirttim.Kısaca bu assign işlemi yada deploymen işlemi sırasındaki durum mesajlarını alan nokta.Bunu SCCM kurulu makina üzerinde oluşturduğum için aynı şekilde sccm yazdım.SCCM 2007 konsolu altında raporlarda buraya düşen başarılı yada başarısız raporları izleyebilir ve sorunun nerede olduğunu çözebilirsiniz.

/SMSMP :Yine aynı şekilde SCCM üzerinde daha öncesinden bir Management Point oluşturmuştum.Bu arada unutmadan varsayılan olarak bir MP kurulumla birlikte gelir.Bunu parametrede belirtmemin sebebi eğer clientlarınız bir MP ile iletişime geçemezse ne yazıkki site bilgisini alamayacak ve unmanaged olarak kalacaktır.

/ SMSSLP: Server Locator Points bilgisini girdim.Yine aynı şekilde bunu SCCM üzerinde oluşturduğum için hostname yeterli olur.Peki SLP ne işe yarıyor? Client tarafındaki assignmentları tamamlamak için kullanılır.Aynı zamanda clientların bir management point bulabilmelerini sağlar.Bildiğiniz gibi eğer clientlar ;
–  Schema genişletilmediyse
–  Site bilgisi Active directory’de publish edilmediyse
–  Clientlar aynı Active directory forest yapısına sahip değilse

Server locator point arayışına çıkacaktır.Client tarafında Server Locator Point yerini belirtmeden once SCCM altında oluşturmanız gereklidir.

CCMINSTALLDIR: Bu parametre ile birliktede management yazılımın yükleneceği dizini belirtiyorum.Eğer siz ayrıca bir değer belirtmezseniz varsayılan sizin c:/windows/system32/ccm olacaktır.

Yalnız size tavsiyem bu komutu yazıp kuruluma başlar başlamaz ccmsetup.txt logunu incelemeniz.Örneğin benim sorunumda clientlar bir türlü kurulumdan sonra sitecode ‘u alamıyorlardı.Ardından her parametreyi kendim vererek logu kurulum sırasında inceledim.gerçekten kutlamak lazım SCCM takımı çok ayrıntılı bir loglama düzenlemişler.Buradaki bölümlerden aslında sorunun client tarafından bir management point bulunamamasından kaynaklandığını anladım ve sorunu çözdüm.Bu yüzden ccmsetup.log dosyasını elinizin altından ayırmayın.Kuruluma başladığınızda aynı dizin altında otomatik olarak oluşacaktır.

Tüm bunların dışında yazılımı clienttan kaldırmak istediğinizde

ccmsetup.exe /uninstall yazmanız yeterli.

Buradaki komutların hepsini script haline getirip kullanabilme şansımız ise işin en güzel tarafı olsa gerek.

Başarılı bir kurulum gerçekleştirdiyseniz denetim masası altındaki configuration manager simgesine tıklayıp inceleme yapabilirsiniz.

One thought on “SCCM 2007 altında ccmsetup.exe kullanımı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

47 + = 54