SCCM 2012 – Client Operations

p>SCCM 2012 tarafında istemci deployment ve operasyonlarında var olan değişikliklerden bahsedecek olursa;

Client Operations

Artık istemciler mixed mode yada native mode bir site sunucuya bağlanmak yerine PKI sertifikaları ile istenilen site server rolüne HTTPS bağlantısı gerçekleştirebiliyor. SCCM 2007’de olduğu gibi kurulum sırasında site sistem modunu seçme zorunluluğunuz bulunmuyor. Client özelliklerinde konfigur edebileceğiniz bu yöntem sayesinde istemciler en uygun iletişim metodunu kendileri otomatik olarak seçmektedirler.

Tabii ki artol mixed mode ya da Native Mode olmadığı için client kurulumlarında kullanılan /native parametreside aynı şekilde kullanılabilir değildir. Bunun yerine /UsePKICert parametresi kullanılarak eğer istemci gereksinimleri sağlıyorsa sertifika tabanlı https üzerinden site sistem rolleri ile haberleşmesi sağlanabiliyor. Eğer bu parametre kullanılmaz ise istemci varsayılan olarak http üzerinden haberleşme sağlayacaktır.

Tabii ki bir PKI altyapısından söz ediyorsak CRL publishing durumlarınıda kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer istemci, sertifika otoritesi için crl check gerçekleştiremez ise https üzerinden bağlantı sağlayamayacaktır. Bu takdirde isterseniz /NoCRLCheck parametresini kullanarak bu kontrol aşamasını atlayabilirsiniz.

Client Assigment

SCCM 2007’de eğer istemci bir boundary içerisine dahil değilse, otomatik site assigment işlemi bu istemci için başarısızlıkla sonuçlanıyordu. SCCM 2012’de eğer bir fallback site konfigure ederseniz, istemci boundary içerisinde yer almasa dahi otomatik olarak assign edilecektir.

Collections

Collection tarafında iki yeni node’unuz bulunuyor. User ve Device isimli bu collectionlar sebebi ile artık hem kullanıcı kaynaklarını hem de cihaz kaynaklarını aynı collection içerisinde barındırma şansınız bulunmuyor.

Collection tarafında rastladığım diğer bir yenilik ise artık sub collectionların oluşturulamaması. Bunun sebebi ise collection hiyerarşisi içerisindeki folder mimarisi. Artık Collectionları barındırmak için hiyerarşi tepesinde klasör oluşturma şansınız bulunuyor.Bu collectionlar içerisinde de 2012’de tanıtılan include ve exclude kurallarını kullanarak content bazlı filtreleme yapabilme imkanına sahipsiniz.

Power Management

SCCM 2007 R3 ile birlikte gelen  ve SCCM 2012’yle birlikte daha da geliştirilen Power Management özelliği sayesinde organizasyon dahilinde güç planları oluşturularak önemli ölçüde elektrik tasarrufu sağlayabiliyorsunuz. Bununla ilgili gerçekleştirdiğim webcast ve yazdığım makalelerde de bahsettiğim gibi, bir süre var olan raporlar ile analizler gerçekleştirilip ardından güç planlarınızı SCCM istemcilerinize publish edebiliyorsunuz.

SCCM 2012’de Power Management tarafında bazı artılar var.

İzin verildiği takdirde artık istemcileriniz, Power Management özelliğini kullanmamaları için kendi cihazlarını exclude edebilme şansına sahipler.

Aynı şekilde siz de ortamda bulunan sanal makineleriniz native olarak exclude edebiliyorsunuz.

One thought on “SCCM 2012 – Client Operations

Comments are closed.