SCCM 2012 – HİYERARŞİ

SCCM 2012 ile birlikte SCCM 2007’deki site hiyerarşisi oldukça değişti. Önceki postlarımda bahsettiğim gibi aşina olduğumuz Primary Site ve Secondary Site dışında Central Administration Site ismini verdiğimiz bir site tipimiz daha mevcut. Site tipleri postunda bununla ilgili ayrıntılı bilgileri edinebilirsiniz.Bu post içerisinde değişen hiyerarşiden birazcık bahsetmek istiyorum.

CAS kurulumları özellikle büyük ölçekli yapılar için Microsoft’un düşündüğü bir site tipi.Eğer kurulum sırasında bir CAS kurulacağını belirtirseniz, ileride bu site aracılığı ile birden fazla primary site açabilme şansına sahip oluyorsunuz.

Eğer kurulum sırasında CAS kurmaz iseniz, o zaman ortama kattığınız ilk siteınız primary site oluyor ve bunun dışında bir primary site kurabilme imkanınız bulunmuyor.

Bu noktada CAS’ın temel görevi hiyerarşinin en tepesinde yer alarak tüm yönetim ve raporlama faaliyetlerinden sorumlu olmaktır. Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta , CAS’ın asla istemci assigmentlarını kabul etmemesi hatta istemciler ile direct bir iletişime geçmemesidir.

Tabii ki kısıtlı görevleri olduğu için üzerinde de yalnızca belirli rolleri barındırmaktadır.

Hiyerarşi tarafında sitelar arasındaki iletişimde iki yenilik bulunuyor.

 

  1. Site-To-Site iletişimlerde file-based  replikasyona ek olarak aynı zamanda database replikasyonu da kullanılmaktadır. Secondary sitelar için de gereksinim olarak sunulan SQL ihtiyacı sebebi ile artık her site altında tüm hiyerarşi ile ilgili verileriniz database replication ile güvenli bir şekilde bulunmaktadır.
  2. Artık Configuration Manager 2012, site bilgisini trusted diğer forestlar içerisine de publish edebiliyor. Özellikle SCCM 2007’de diğer forestlardaki istemcilerin yönetilmesinde yaşanan sıkıntılar 2012 sürümünde publishing teknolojisi sayesinde problemsiz gerçekleşebiliyor.

 

Son olarak site sistem rollerinden bahsetmemiz gerekiyor. SCCM 2012 ile birlikte artık kullanılmayacak rollerimiz mevcut. Bunlardan ilki Reporting Point. Reporting point tüm fonksiyonalitesini Reporting Services Point ‘e aktararak SQL Reporting Services ile daha entegre bir raporlama mekanizmasını bize sunuyor. Emekliye ayrılan bir diğer rol ise PXE Service Point.

Özellikle işletim sistemi dağıtım senoryalarının olmazsa olmazı PXE Service Point rolü, network üzerinde PXE destekli istemcilerin network üzerinden boot edilerek ilgili imajlara bağlanmasını sağlıyordu.SCCM 2012 ile birlikte bu rolün tüm görevleri artık distribution point üzerinde bulunuyor.

Emekliye ayrılan rollerin dışında yeni eklenen roller de mevcut.

Application Catalog Website Point: IIS gerektiren bu roller istemcilerin aplikasyonları edindiği yeni özellik olan Software Center’ı desteklemektedir.

Mobile Device Proxy Enrollment Point : Aynı şekilde IIS gereksinimi duyan bu rol ise mobil cihazlardan gelen enrollment isteklerinin cevaplanması ve bu processlerin tamamlanmasını sağlamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

74 + = 80