SCCM 2012 – Mobile taraftaki yenilikler

Mobile cihazların yönetimine SCCM 2012’de daha fazla ağırlık verildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu bağlamda native olarak iki yeni site rolü bulunuyor.

Mobile Device Enrollment Proxy Point

Mobile Device AMT Enrollment Point

Configuration Manager’ın bir cihazı enroll etmesi için Management Point, Distribution Point, AMT ve Mobile Pointler üzerinde IIS ‘in konfigure edilmesi ve ilgili sertifikanın bu rolleri barındıran sunuculara import edilmesi gerekmektedir. Önceki postlarımdan hatırlayacağınız üzere internet üzerinden istemci yönetiminde ve mobile istemcilerin yönetiminde mutlaka https üzerinden iletişim sağlama zorumluluğu SCCM 2012’de bulunmaktadır.

Aynı şekilde bu noktada istemcilerin kendi mobile cihazları, oluşturulan bir web sertifikası ile wipe etmeleri sağlanabilir.

Automatic Discovery için dns içerisinde oluşturulan kayırları ve Management Point ve Distribution Point üzerinde gerçekleştirilenkonfigurasyonlar ile mobile cihazların enrollment processleri oldukça kolaylaştırılmıştır.

Exchange Server Connector

exchange server connector

2012 içerisinde yer alan Exchange Server Connector ile birlikte Exchange Server ‘a bağlanmış mobile cihazları otomatik olarak discover edip manage edebilme şansına sahipsiniz. bu noktada arka planda tamamiyle Active Sync protokolü kullanılmaktadır. Özellikle Configuration Manager istemcisinin yüklenemediği mobile cihazlar için oldukça faydalı bir özellik. Tabii bu noktada istemciler hem Exchange mimarisi üzerinde hem de Configuration Manager mimarisi üzerinden cihazlarını wipe edebilme şansına sahip olacaklardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 + 6 =