SCCM 2012 – Setup

SCCM 2012 ile birlikte gelen yenilikleri incelemeye devam ediyoruz.

SCCM ile birlikte daha setup aşamasındayken önemli yenilikleri farkedebiliyoruz.Setup ekranında karşımıza çıkan yeni özellikler ile SCCM 2012 hiyerarşisini düzenleme şansına sahip oluyoruz. Bunlardan ilki Central Administration Site. İleride hiyerarşi tarafındaki yeniliklerden bahsederken değineceğimiz bu site tipi artık primary secondary dışında ayrı bir opsioyon olarak karşınızda. Çok temel olarak üst seviyede yer alarak primary sitelar arasındaki replikasyonu sağlıyor.

image

Aynı zamanda setup sırasında lokalde veya remote bir sunucuda kullanılmak üzere management point ve distribution point rolleri kurulabiliyor.

Bana göre en önemli yenilik secondary site kurulumu sırasında.SCCM 2007’de uzak ofislerdeki istemcilerin yönetimini sağlamak için gereksinim duyulabilen secondary siteların kurulumu için , ilgili sunucu üzerinde SCCM setuo uygulamasının çalıştırılması gerekliydi.SCCM 2012 ile birlikte secondary site kurulumları SCCM konsolu içerisinde var olan bir link ile çok daha hızlı ve kolay bir şekilde sağlanabiliyor.

Ayrıca konsol kurulumu için ve kurulum öncesini ihtiyac duyulan dosyaların indirilmesi için iki farklı standalone aplikasyonumuz bulunuyor. Bunun için SCCM setup’ını ilgili makinede çalıştırma ihtiyacı ortadan kalkmış bulunuyor.