SCCM ile SQL Reporting Services kullanımının faydaları

SCCM R2 ile birlikte reporting services entegrasyonuna kavuşmuştuk. http://www.anilerduran.com/index.php/2009/sccm-r2-ile-sql-server-reporting-services-entegrasyonu/ adresindeki yazıda bununla ilgili detaylı açıklamaları ve konfigurasyonu belirtmiştim.Sql Reporting Services ile SCCM’in raporlama mekanızmasını SQL Reporting Services ile entegre hale getirip alıştığınız SQL raporlama ve yönetimini kullanmaya devam edebilirsiniz.Peki SQL Reporting Services “˜i kullanarak SCCM üzerinde raporlama gerçekleştirirseniz başka ne gibi güzel özelliklerden faydalanabilirsiniz bunu inceleyelim;

  1. Oluşturulan raporlar başka bir SQL Reporting sunucusuna kolaylıkla export-import edilebilir.
  2. SQL Reporting Services içerisinde yer alan report cache özelliği sayesinde raporları daha kısa sürelerde execute edebilme şansınız bulunuyor
  3. Report Bandling özelliği sayesinde raporları font sizelarına logolarına font tiplerine göre customize edebilme şansınız bulunuyor.
  4. Varolan raporları kolaylıkla Word , excel , pdf ortamlarına export edebilirsiniz.
  5. Report Authoring ile raporları oluşturabilir ve bunları SQL Reporting Server dışında başka makinalarda çalıştırabilirsiniz.
  6. Raporlar üzerinde Subscription oluşturara belirli zamanlarda oluşturulmasını ve oluşturulan raporların belirli kişilere mail olarak gönderilmesini sağlayabilirsiniz.Özellikle bu özellik SCCM adminleri için uzun zamandır beklenen bir yenilikti.