SCCM R2 ile SQL Server Reporting Services Entegrasyonu

System Center Configuration Manager 2007 R2 sürümü ile birlikte gelen yeniliklerden bir taneside SQL Server Reporting Services ile artık tümleşik çalışabilmesi.

SCCM altında raporlamaları kendi bünyesindeki report servisinden gerçekleştiriyorduk.Uzun zamandır SQL Server reporting kullananlar sccm kosnolu altında raporlarla uğraşırken bazı zorluklar yaşayabiliyordu.Artık birbirine entegra biçinde çalışan bu iki servisten en verimli şekilde faydalanabilecekler.

Bunun dışında bu noktada en beğendiğim özelliklerden biriside , Sql Reportin Servisi altında raporlar için mail tasklar oluşturabiliyorum.Yani rapor oluştuğunda smtp servisini kullanarak yöneticiye mail atabilmesini sağlayabiliyorum.Eğer SCCM de de SQL Reporting servisini kullanarak custom rapolar oluşturursanız bu tarzda bir notification belirleyebilme şansınız var.

Yalnız bu entegrasyonu kullanabilmek için birkaç ön gereksinim var.İsterseniz yapılması gerekenleri adım adım inceleyelim.

1 ) Öncelikle yapınızda kullanıdığınız SQL Server için reporting service i yüklemiş olmanız gerekiyor.Eğer ilk kurulum sırasında bu işlemi gerçekleştirmediyseniz istediğiniz zaman kurulum DVDsini takarak ilgili bileşeni kurabilirsiniz.

2) Aynı zamanda bu bileşen üzerinde birkaç ayar gerçekleştirmeniz gerekli.Bunun için

sql reporting service

Microsoft SQL Server 2005 / Conffiguration Tools altında Reporting Services Configuration konsolu açılır.

Report Server Virtual Directory ekranında New ile Default Web Site üzerinde ReportServer isimli bir virtual directory oluşturulur.

Report Manager Virtual Directory altında New ile Default Web Site üzerinde Reports isimli bir virtual directory oluşturulur.

Database Setup bölümünde Reporting Services sunucusu seçilerek connect tıklanır.

Database Connection sayfasında Configure Report Server bölümünde New ile yeni bir database oluşturulur.

Ve email settings kısmında oluşturulan custom raporlar için email subscriptionları oluşturabilirsiniz.

Tüm bunların dışında SCCM tarafında da bu servisi kullanmak için yapmanız gereken ufak bir konfigurasyon var.

Site Database / Site Management / Site code / Site Settings / Site Systems altında inerek New ile yeni bir rol ekleme sihirbazını açarız.Bu kısımda seçmeniz gereken rol Reporting Services point dir.

Artık Report containeri altında Reportin Service isimli yeni bir container göreceksiniz.Bu kısımda sağ klik create reports ile SQL tabanlı raporları tabledan çekerek oluşturabilirsiniz.

One thought on “SCCM R2 ile SQL Server Reporting Services Entegrasyonu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

91 − = 88