SCCM Software Distribution – Account Agent konfigurasyonları

SCCM Software Distribution makale serimize devam ediyoruz.Bu yazımızda program dağıtımı yapmadan önce agent ve account konfigurasyonlarına değineceğiz.

Advertised Programs Client Agent:

SCCM clientları üzerine discovery işleminde sonra kurduğumuz agentların içerisinde yer alan bir diğer agent Advertised Programs Client’tır.Bu agent software distribution senaryolarında kullanılır ve belirlediğiniz spesifik ayarlar dahilinde client üzerinde görevlerini yerine getirir.Öncelikle software distribution a başlamadan bu agent üzerinde gerekli konfigurasyonları yapmanız gerekmektedir.

İlgili agent özelliklerini konfigure etmek için;

– Site Database / Site Management / sitename / Client Agents / Advertised Programs Client Agent özelliklerine girin.

image

General ekranında temel ayarları konfigure edebilirsiniz.

Enable software distribution to clients kutucuğunu seçerek ilgili ajanı aktif durumu getirebilirsiniz.

Client üzerinde tanımlı 3 ayarınız bulunmaktadır.

Allow user targated advertisement request: User hedefli advertisementların izin verilmiş olduğunu doğrular.Eğer bu kutucuk seçili değilse client kullanıcı için tanımlanmış yeni advertisementları kontrol etmeyecektir.

New Program notification icon opens Add or Remove Programs:Kullanıcıya program dağıttığınızda sağ alt köşede bir notification baloncuğu göreceksiniz.

6

Eğer yukarıdaki kutucuk seçili ise bu uyarıya tıkladığınızda Add or Remove Programs penceresinde advertised edilmiş programları görebilirsiniz.

Allow virtual application package advertisement:

R2 ile gelen virtual application dağıtımını gerçekleştirmeniz için gerekli olan agent konfigurasyonudur.

Buradaki ayarlardan sonra ajanımız üzerindeki notification bölümünü inceleyelim.

image

When new advertisement programs are available bölümünde kullanıcı tarafında bir önceki bölümde belirlediğimiz baloncuk mesajının çıkmasını ve bununla birlikte bir ses çıkarmasını sağlayabilirsiniz.

Alt kısımda belirlediğiniz dakika interval değeri ilede notification gönderildikten sonra geri sayım başlatmasını ve bu dakikadan sonra programın otomatik çalıştırılmasını sağlayabilirsiniz.Eğer kullanıcılarınızın program yükleme işlemi başlamadan önce uyarılmasını ve gerekli düzenlemeleri yapmalarını istiyorsanız bu iki bölümü kullanabilirsiniz.

Agent ayarlarınızı gerçekleştirdikten sonra client üzerindeki policy refresh işlemi gerçekleştiğinde artık yeni dağıttığınız programlar bu ayarlara göre distribute olacaklardır.

Package Access Account konfigurasyonu:

SCCM ile program dağıtımı sırasında dikkat etmeniz gereken bir diğer husus yetkili account bilgilerini belirlemeniz.Package Access hesapları sayesinde DP üzerinde bulunan paketleriniz üzerinde default gelen ayarların dışında kapsamlı güvenlik izinleri belirleyebilirsiniz.Çünkü bildiğiniz gibi varsayılanda bu paket paylaşıma açılarak herkesin erişimine sunulur.

Varsayılanda paketlere verilen izin local users grubu için Read hakkı ve Administrators grubu için Full Control hakkıdır.

Herhangi bir paket için erişim haklarını modifiye etmek için;

Site Database / Computer Management / Software Distribution / Packages Access Account bölümüne gelerek yeni bir hesap oluşturun.

image

Burada iki şansınız bulunuyor.

Generic Access Account:User Guest ve administrator hesaplarının yerine yada ek olarak kullanılan aslında bir nevi mapleme işlemi gerçekleştiren hesaplardır.

image

Windows user access Account:Bu hesap sayesinde bir windows kullanıcısı yada grubu seçilebilir.

image

İki şekilde de kendinize özel erişim hesaplarını paket üzerinde tanımlayarak gerekli yetkileri verebilirsiniz.Böylece sadece sizin belirlediğiniz kişilerin paket üzerinde okuma yada değiştirme hakkı olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 38 = 45