SCCM Software Distribution – Advertisement Yönetimi – Bölüm 2

Bir önceki makalemizde SCCM ile advertisement yönetimini incelemiştik.Bu makalemizde advertisement tarafındaki diğer opsiyonlarımızı inceleyelim.

Herhangi bir advertisement oluşturduktan sonra bu advertisement’a sağ tıklayarak belirli bir süre disable hale getirebilirsiniz.

image

Advertisementlar varsayılanda tekrardan çalışmak üzere kongifure edilmezler.Ancak ve ancak bu advertisement için mandatory bir schedule belirlediğiniz takdirde eğer expire süresine henüz ulaşılmadıysa bu advertisement tekrardan re-run edilebilir.Re-run fonksiyonu size dağıtılmış program için ilgili collectionlar üzerinde tekrardan gönderim işlemi yapmanızı sağlar.Özellikle belirli client gruplarınız önceki advertisement paketi ile program yükleme işlemini başarılı gerçekleştiremediği takdirde re-run işlemi işinizi görecektir.

Herhangi bir advertisement’i re-run edebilmeniz için Site Database / Computer Management / Software Distribution / Advertisement altında ilgili advertisement sağ klik Re-run Advertisement i çalıştırmanız gerekmektedir.

Advertisement Durumlarının gözlemlenmesi:

Eğer yapınızda program dağıtımı için oluşturulmuş advertisementlar var ise bunların durumlarını kontrol etmeniz sorunların giderilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.Herhangi bir advertisementın durumunu gözlemlemek için;

Site Database / System Status / Advertisement Status bölümünü kullanabilirsiniz.

image

SCCM üzerinden bir advertisementı sildiğinizde SCCM aynı zamanda bu advertisement için varolan status bilgisinide silecektir.Böylece eski durum mesajları ile konsol içerisindeki karmaşıklık önlenmiş oluyor.

Yalnız bazı durumlarda hali hazırda kullanmadığınız advertisementların status özetlerini görmeniz gerekebilir.Bu eski bilgiyi tekrardan edinebilmek için ilgili package security ayarlarında modify yetkinizin olması gerekmektedir.

image

Ardından Site Database / Computer Management / Software Distribution / Advertisements altında status bilgisini almak istediğiniz advertisementın özelliklerini girin.

Ardından Schedule tabında Advertisement will expire değerini geçmişteki bir tarihe çekin.

image

Bu işlemden sonra status bilgisini tekrardan konsol içerisinden görme şansını elde edeceksiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

88 − 78 =