SCCM Software Distribution – Distribution Point Konfigurasyonu

SCCM Software Distribution makale serimize devam ediyoruz.Bu makalemizde planlama bölümünde öneminden bahsettiğimiz Distribution Point yapısını ve konfigurasyonunu inceleyeceğiz.

SCCM ile software distribution senaryolarındaki en önemli componentlerden biriside Distribution Point’tir.Bir client üzerine tanımlanan paketi SCCM üzerinden iki şekilde alabilir.Birincisi network bağlantılarında sıkıntı yok ise paketi kendi localindeki ccm cache klasörüne kopyalar ve buradan çalıştırır.İkinci yöntem ise yavaş network bağlantılarında kullanılan, paketi orjinal lokasyonu üzerinden çalıştırmaktır.İşte bu noktada sizin paketi tuttuğunuz dizin önem kazanmaktadır.SCCM üzerinde biz paketlerimiz daha önceden oluşturduğumuz Distribution Pointler üzerine kopyalayarak clientların erişimine açabiliyoruz.

Distribution Point konfigurasyonunda karşınıza temelde iki seçenek çıkmaktadır.Bunlar standart distribution point ve branch distributon point.Bu iki komponenti önceki makale serimizde ayrıntılı inceledeğimiz için tekrardan değinmiyorum.

Peki distributon point oluşturma işlemini nasıl gerçekleştirebiliriz ve bu noktada nelere dikkat etmeliyiz kısaca inceleyelim.

Bir sunucuyu distribution point olarak konfigure edebilmeniz için öncelikle bir site systemi distribution point olarak belirlemeniz gerekmektedir.Yeni bir site system oluştururken yada yeni bir rol ekleyerek bir sunucuyu distribution olarak konfigure edebilirsiniz.

Yeni bir Distribution Point’in Server yada Server Share olarak dizayn edilmesi:

Aşağıdaki yönergeleri izleyerek yeni bir sunucuyu distribution point olarak dizayn edebilirsiniz.

Site Database / Site Management / sitename / Site Settings / Site Systems üzerinde sağ klik ile Server Share yada Server oluşturabilirsiniz.

image

Burada Server Share ve Server arasındaki temel farktan bahsedelim.

Eğer distribution point olarak server seçeneğini seçerseniz bunun size sağlayacağı bazı avantajlar olacaktır.Örneğin SCCM otomatik olarak sizin için bir paylaşım oluşturup bunu konfigure edecektir.Aynı zamanda bu sunucu bir branch distribution point olarak konfigure edilebilir.Ve bir diğer avantajı ise eğer DP’yi server olarak konfigure ederseniz Internet-based clientlarıda yönetebilme şansına sahip olacaksınız.

Bu seçimin size getireceği dezavantaj ise, siz bir paketi her distribution pointe kopyaladığınızda otomatik olarak yer olarak en fazla boş alana sahip olan NTFS sürücüsü paketi barındırmak için kullanılacaktır.Bu yüzden çok fazla paket dağıtımı sırasında hangi paketin hangi sürüce olduğunu bulmak zorlaşacaktır.

Bir diğer seçeneğiniz ise DP olarak bir Server Share kullanmak.Buradaki en önemli avantajınız SCCM’in diğer partitionlarda hiçbir şekilde ayrı bir disk alanını kendine rezerve etmemesidir.Dezavantajlarına gelirsek;administrator bu paylaşımı manuel oluşturmak zorundadır.Eğer seçilen bu paylaşımın bulunduğu drive üzerinde boş alan yoksa SCCM diğer drivelar üzerindeki boş alanı kullanmak yerine dağıtımı durduracaktır.Ayrıca server share bir DP’yi BDP olarak kullanamazsınız.

Varolan bir sunucunun Distribution Point olarak Server yada Server Share şeklinde dizayn edilmesi:

Site Database / Site Management / sitename / Site Settings / Site systems üzerinde sağ klik new role ile kurulum sihirbazını açın.

image

Bu pencere SCCM üzerinde yeni bir rol eklerken rolün yapısından bağımsız olarak karşınıza çıkan default bir ekrandır.Burada tüm roller için genel konfigurasyonları gerçekleştirebilirsiniz.Önemli noktalara değinelim.

Specify a fully qualified domain name for this site system on the intranet bölümünde kurulacak rol için clientların connection açtıklarında kullanacakları fqdn adresini belirliyoruz.

Specify an internet-based fully qualified domain name for this site system bölümünde yapınızda internet tabanlı clietnlarınız var ise ilgili rol için bu clientların ulaşım için kullanacakları external isim belirleyebilirsiniz.Internet tabanlı client konfigurasyonu için ekstra dikkat etmeniz gereken farklı konfigurasyonlar bulunmaktadır.

Computer Account bölümünde varsayılanda ilgili site system’i kurabilmek için üzerinde çalışılan sunucunun computer hesabı kullanılacaktır.İstendiği takdirde alt taraftaki bölümden spesifik bir hesap belirtilebilir.

Enable this site system as protected site system kutucuğunı işaretlediğiniz takdirde daha önceden boundary oluşturduysanız bu boudnaryleri kullanarak site system’i korumalı hale getirebilirsiniz.Örneğin siz boundary bölümünde belirli bir subneti belirleyip buradaki kutucuk ilede oluşturduğunuz bu boundary’i seçtiğinizde istemciler ilgili distribution point’e ancak boundary sınırlarında bulunuyorsa bağlanacaktır.

Allow only site server initiated data transfers from this site system   kutucuğunu seçerseniz Maanagement Point,Distributon Point, Software Update Point ve Fallback Status Point rolleri farklı forestlarda bulunuyorsa (sadece bu roller cross forest çalışmak için tasarlanmıştır) bu site server bu roller için bağlantı açabilecektir.

Gerekli ayarları gerçekleştirip next ile devam edebilirsiniz.

image

Bu bölümde role olarak Distribution Point seçerek devam edin.

image

Bu bölümde distribution point rolüne ait özellikleri konfigure edebilirsiniz.

Öncelikle varsayılanda standart distribution point olarak konfigure edilecektir.İsterseniz alttaki kutucuğu seçerek branch distribution point olarak konfigure edebilirsiniz.

Bunun dışında Allow clients to transfer content from this distribution point using BITS,HTTP, and HTTPS kutucuğunu seçtiğiniz takdirde clientlar DP üzerinde bulunan paketleri BITS kullanarak daha efektif şekilde download edebileceklerdir.Eğer downloadları yarıda kalırsa kaldıkları yerden başka bir distribution point üzerinden devam edebileceklerdir.Eğer BITS kullanımını aktif etmezseniz download işlemi SMB üzerinden gerçekleşir.Ayrıca bu özelliği branch distribution point ile birlikte kullanamazsınız.

Alt taraftaki Group Membership bölümünden DPler için grup oluşturabilirsiniz.

image

Bu şekilde belirli lokasyonlara göre DPlerinizi gruplandırma yaparak yönetebilirsiniz.

Next ile devam edelim.

image

Bir sonraki ekranda System Center Configuratin Manager 2007 R2 ile birlikte gelen multicasting özelliğini aktif edebilirsiniz.Multicast bir trafik ile network üzerinde çok daha efektif bir şekilde clietlarınıza toplu halde paket download işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Next ile devam edelim.

image

SCCM ile birlikte sanal uygulamalarınıza dağıtabilme şansınız bulunuyor.Bunu ayrı bir makalede ayrıntılı şekilde inceleyeceğiz.

Next ile devam ederek rol ekleme işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

image

Bir sonraki makalemizde Branch Distribution Point konfigurasyonunu inceleyeceğiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 + 1 =