SCCM üzerinde Client Content Download Troubleshooting

SCCM üzerinde en çok kullanılan noktalardan birisi software distribution.Yapıda bulunan aplikasyonları remove edebilir update edebilir yada tüm parametreleri ile birlikte yeniden install edebilirsiniz.Bunları önceden queryler ile oluşturduğunuz collectionlara atayabiliriz, advertisementlar belirleyerek schedule ataması yapabilirsiniz.

Aynı zamanda troubleshooting’in sağlam yapılmasını gerektiren en önemli noktada software distributiondur.Herhangi bir sorun durumunda, paket download edilmediğinde, install edilmediğinde sccm admini hangi log dosyalarına bakacağını iyi bilmeli ve adım adım izini sürerek hatanın nedenini bulabilmeli.Bunun için önerilen 6 adımlık bir road mapimiz var.Varolan contenti SCCM üzerinden download edemeyen bir client yada collection grubu için aşağıdaki adımları tek tek uygulayabilirsiniz.

1- Client üzerinde Advertisement’ın izlenmesi

İlk başta yapmanız gereken execmgr.log dosyasını incelemek.Bu log dosyasında advertisement ID değerini bulun.Böylece client’ın bu adversimenti alıp almadığını doğrulayabiliriz.

2- Client üzerindeki Content Location isteklerinin izlenmesi

Bir sonraki log dosyamız locationservices.log dosyası.Eğer advertisement clienta varolan paketi download etmesini söylerse client tanımlı olan management pointi ile iletişime geçecektir.Bu log dosyasında PackageID değeri üzerinden bir arama gerçekleştirebilirsiniz.Bu log dosyası size clientın MP üzerine doğru URLleri kullanarak istekte bulunup bulumamadığını belirtecektir.

3 ““ Management Point’in Content Location cevabının izlenmesi

İsteği alan management point gerekli olan URL’leri clienta vermek için bir cevap gönderecektir.Bu processi izlemek iin MP_Location.log dosyasını kullanabilirsiniz.Eğer URL ler üzerinde bir sıkıntı varsa bu log dosyasına görebilirsiniz.Eğer ilgili URLler alınıp management point tarafından client üzerine ilelirse aşağıdakine benzer bir log dosyası ile karşılacaksınız.

image

Eğer URL bilgisi bulunamazsa No location şeklinde aşağıdaki log dosyasını görebilirsinzi.

image

4- Client Boundary bilgisinin kontrol edilmesi

Yukarıdaki log dosyasında SiteLocality=”LOCAL” şeklinde bir değer görüyoruz.Bunun anlamı clienttın hızlı bir boundary içerisinde bulunduğudur.Bildiğiniz gibi boundaryler ile clientlara hizmet vereceğiniz bir nevi kümeleri belirleyebiliyoruz.Burada dikkat edilmesi gerekn iki nokta bulunuyor.Siz software distribution sırasında hizmet vereceğiniz clientlar eğer yavaş bağlantılar üzerindeyse bu clientların contenti download edip sonradan çalıştırmasını istersiniz.Eğer hızlı bir bağlantı var ise direk SCCM üzerinden çalıştırabilecek şekilde ayarlayabilirsiniz.İşte burada MP_location dosyasındaki bir değer önemlidir.

SiteLocality ““ Bu değer remote yada fallback şeklinde olabilir.Remote şekliden ayarlanırsa client yavaş bağlantı olmasına rağmen paketi yükleyecektir.

5- Content Download’ın izlenmesi

ContentTransferManager.log dosyası izlenerek clientın distribution point üzerinden içeriği download edip etmediği izlenebilir.

6- Troubleshooting BITS

Eğer content’in yüklenmesini SMB yerine önerilen method BITS kullanarak gerçekleştirmek üzere konfigure etmişseniz bitsadmin aracı sorun giderme önemli ölçüde işinizi kolaylaştıracaktır.Basit bir şekilde

bitsadmin /list /allusers gibi bir komutla bits download işlemini başlatan userları listeleyebilirsiniz.