SCCM Software Distribution – Ön gereksinimler – Bölüm 2

SCCM üzerinde Software Distribution makale serimize devam ediyoruz.Bu makalemizde bir önceki makalenin devamı olarak software distribution’ı gerçekleştirebilmek için sahip olmanız gereken ön gereksinimleri incelemeye devam edeceğiz.

Drive Format:

SCCM üzerinde yazılım dağıtmak için paket oluşturmak istediğiniz sihirbazın bir bölümünde aşağıdaki gibi size paketin sıkıştırılarak saklanıp saklanmayacağını soracaktır.

image

Bu sayede paketlerin boyutunda ufalma görebilirsiniz.Yalnız burada önemli bir gereksinimimiz var.Eğer paketlerinizi sıkıstırılmış şekilde dağıtmak istiyorsanız paketleri tuttuğunuz dizinin mutlaka NTFS ile formatlanmış olması gerekmektedir.Bu noktada FAT dosya biçimi desteklenmemektedi.r

Space Considerations:

Configuration Manager ile birlikte yazılım paketleri oluşturmaya başladığınızda dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta yeterli boş alana sahip olup olmadığınızdır.Yeni bir yazılımı site bazında dağıtmak istediğinizde aşağıdaki yönergeleri kullanarak çıkabilecek sorunları minimum düzeye indirebilirsiniz;

 • Program dağıtımı sırasında program için bir source dizini belirtebilirsiniz.Bu programın kurulum dosyalarının olduğu ve clientların download edecekleri dizindir.Burada site server’ın ihtiyaç duyduğu boş alan paketin büyüklüğü ile aynı olacaktır.
 • Eğer paketiniz child sitelarada gönderilecekse site server her bir paketin boyutuna artı olarak orjinal kaynak dosyalarının 0,5 katı kadar ekstra boş alana ihtiyaç duyacaktır.
 • Eğer source dosyalarının sıkıştırılmış versiyonlarını barındıryorsanız orjinal dosyaların 1,5 katı kadar ekstra alana ihtiyac duyulacaktır.
 • Yapınızda bulunan tüm distributon pointler sıkıştırılmamaış paket kaynak dosyalarınızın 1.1 katı kadar boş alana minimum ihtiyaç duyacaklardır.Buradaki 0,1’lik fazlalık ise DP lerins adece paketleri değil aynı zamanda bu paketlere ait olan imza değişikliklerinide tutmasıdır.
 • Eğer site server üzerinde bir distribution point barındırıyorsa genellikle orjinal paket dosyalarının 1-2,5 katı arasında bir boş alana ihtiyaç duyacaktır.

Software Distribution sırasında SCCM yeterli alanın olmadığı bir durum farkederse dosyları compress decompress ederek devam etmeye çalışır.Aynı zamanda siz servisler durmadan önce yeterli boş alanı açarsanız software distribution işlemi kaldığı yerden devam edecektir.

Standart ve Branch Distributon Point Prerequisites:

Bir önceki makalemizde DP ve BDP arasındaki farkdan bahsetmiştik.Siz software distribution sırasında iki componentide yapınıza uygun bir şekilde kullanabilirsiniz.Sadece bu ikisi için gerekli olan ön gereksinimleri karşılamanız yeterlidir.Bu ön gereksinimleri inceleyelim;

 1. Standart bir distributon point sunucu tabanlı işletim sistemleri üzerinde çalışacaktır.Ancak BDP workstation tabanlı işletim sistemleri üzerinde de çalışabilir.Yalnızca Windows 2000 SP4 clietlar BDP olarak konfigure edilemezler.
 2. Eğer standar bir distributon point kullanacaksanız bu sunucunun aynı zamanda bir SCCM istemcisi olmasına gerek yoktur.Ancak bir BDP konfigure edeceksiniz, bunu üzeirnde barındıran makinanın SCCM clientı olması ve kendisini site server üzerinde başarılı bir şekilde assign etmiş olması gerekmektedir.Aynı zamanda SMS2003 clientlarda BDP olarak kullanılamazlar.
 3. Hem standart distribution point hemde branch distribution point domaine dahil makinalar olmak durumundadır.
 4. İkiside workgroup oldukları takdirde konfigure edilemezler
 5. Normalde ikisi içinde IIS gereksinimi bulunmuyor.Sadece standart distribution point eğer dağırımları arka planda varsayılanda gelen SMB ile değilde BITS ile gerçekleştiryorsa bu takdirde Standart DP üzerine IIS kurulumu gerekmektedir.
 6. Eğer branch distribution point kurulumu gerçekleştirecekseniz ortamda mutlaka daha önceden konfigure edilmiş bir standart distribution point olması gerekmektedir.Aynı zamanda bu standart distribution point’in BITS kullanmak üzere yapılandırılmış olması gerekmektedir.Tabiki standart distribution point için ayrı bir SDP olmasına gerek yoktur.
 7. Branch distributon point için sunucu üzerinde Remote Diferential Compression yüklü olması gerekmektedir.

Eğer yapınızda bu iki makale serisindeki ön gereksinimleri karşılayabiliyorsanız başarılı bir şekilde software distribution konfigurasyonuna başlayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

74 + = 75