SCOM 2012 Side-By-Side vs. In-Place Upgrade

Var olan SCOM 2007 sunucunuzu 2012 versiyona yükseltmek istiyorsanız iki yönteminiz var. Bunlardan ilki eğer desteklenen işletim sistemlerine sahip iseniz aynı sunucu üzerinde In-Place bir upgrade gerçekleştirerek tüm SCOM bileşenlerini güncelleyebilirsiniz. Diğer yöntem ise tamamen green field bir SCOM 2012 kurarsınız ve ardından gerekli migration adımlarını izlersiniz. Bu noktada karar verirken aşağıdaki önerilerimi dikkate almanızda fayda var:

  • Eski sistemi migrate etmektense yepyeni bir SCOM 2012 mimarisi kurmak kimi zaman daha az kompleks olabilir.
  • İstemciler aynı anda hem SCOM 2007’ye hem de SCOM 2012’ye aynı anda raporlayabildikleri için Side-By-Side upgrade işlemi sırasında gerekli testler zamana yayılarak gerçekleştirilir.
  • Side-By-Side upgrade sayesinde yeni sistem üzerinde gerekli testleri ve teknolojileri belli bir süre kullanabilirsiniz.
  • Side-By-Side upgrade ile eski sistemde var olan tüm “çöp” bilgiyi bırakabilirsiniz. Örneğin daha önce de in-place upgradeler gerçekleştirmiş Cumulative Update paketlerini yüklemiş iseniz büyük ihtimalle sunucu üzerinde birçok modifikasyon bulunacaktır. Yeni bir SCOM 2012 mimarisi ile tüm bu çöp bilgiyi geride bırakabilirsiniz.

Bu arada in-place upgrade sırasında yaşadığım bir başka problem DataWarehouse’un istenen verilerle dolmaması ve network dashboard’un çalışmaması.

Kısacası mümkün olan her koşulda side-by-side upgrade başınızı daha az arttıracaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 + 7 =