SCOM 2012–İki Önemli Yenilik

Yıl sonunda SCOM 2012’ye kavuşacağız. Bu noktada var olan SCOM 2007 R2 mimarisinden farklı olarak iki önemli yenilik bulunuyor.

RMS TARİHE KARIŞIYOR

SCOM 2007 R2 organizasyonunda SDK servisinin çalışabildiği özelleştirilmiş tek bir Management Sunucunuzun olması gerekiyordu. Bu sunucumuza Root Management Server ismini veriyorduk. SDK servisini ve core bileşenleri üzerinde barındırması sebebiyle SCOM’un kalbi olan RMS sunucusunda yaşanan herhangi bir sıkıntı halinde, web konsolu dahil hiçbir konsolun açılmaması, Notification Subscriptionlarının çalışmaması, admin tasklarının gerçekleştirilmemesi gibi oldukça kritik sorunlar ortaya çıkıyordu.

SCOM 2012’de RMS mimarisi kaldırılıyor. Artık var olan tüm Management Serverlar aynı Management Pool içerisinde yer alarak herhangi bir cluster çözümüne ihtiyaç duymadan yüksek erişebilir seviyede hizmet verebilecekler.

Manuel herhangi bir aksiyon almadan pool içerisine dilendiği gibi Management Server ekleme yada kaldırma yapılabilir çünkü MS’ler kendi arasında otomatik failover desteklemektedirler.

Aynı mantık yük dağılımı noktasında da tamamen otomatize şekilde devam etmektedir.

NETWORK MONITORING ÖZELLİĞİ

SCOM 2007 tarafında eksikliği en çok hissedilen özellik Network Monitoring tarafında zayıf kalınmasıydı. Third Party Management Packler ile SNMP trapler sayesinde bir nebze olsun check edilebilen network cihazları, SCOM 2012 ile Native şekilde izlenebiliyor. Artık varola networkünüzün bir haritasını çıkarabilir, IPv6 monitoring gerçekleştirebilir, Snmp V3 cihazları discover edebilirsiniz. Aynı şekilde VLAN yada HSRP sağlık bilgileri gibi çok hoş yeni özellikler de mevcut.

zp8497586rq