SCVMM 2008 Beta'dan SCVMM 2008 Migration

SCVMM 2008 betadan SCVMM 2008 RTM’e geçişinizi gerçekleştireceksiniz dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

– VMM administrator konsolu altında varolan hostları kaldırmanız gerekmektedir.Migration işleminden sonra tekrardan bu hostları ekleyeceksiniz.

– VMM 2008 Beta Server üzerinde SQL Server Management Studio yada SQL Server Management Studio Express’i yükleyin.

– SQL Server Management Studio ile VirtualManagerDB veritabanına bağlanıp sağ tıklayarak Backup ile yedeklemesini gerçekleştirin.,

– Başarılı bir yedekleme işleminden sonra VMM 2008 BETA’yı bilgisayarınızdan kaldırın.

– UpgradeV2Beta.exe uygulamasını http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=127036 linkinden indirin.

-Bu exeyi UpgradeV2Beta.exe -server [servername/instancename] -database [databasename] parametreleri ile çalıştırın.Buradaki VMM için varsayılan olarak oluşturulan instance name MICROSOFT$VMM$‘dir.Varyılan database ismide VirtualManagerDB ‘dir.

-Kurulum işlemi bittikten sonra Administrator Console altında Managed Computers üzerinde refresh işlemini gerçekleştirin.
– Eğer VMM2008’i önceki BETA ile aynı sunucu üzerine kurduysanız eskiden yönetilen tüm hostlar Unsupported durumunda gözükecektir.
– Eğer VMM2008’i önceki BETA versiyonunun olduğu sunucundan ayrı bir sunucuya kurduysanız tüm hostlar Access Denied durumunda gözükecektir.

Bu noktada Unsupported hostlar gözüküyorsa sağ tıklayarak Update Agent demeniz yeterlidir.Eğer Access Denied gözüküyorsa sağ tıklayıp Reassociate demelisiniz.

Bu temel konfigurasyonların ardından hostlarınızı tekrardan yönetebilir durumda olacaksınız.Library yönetimi için gereksinimleride bir sonraki yazıda inceleyeceğiz.