Server 2003'den Server 2008'e geçiş yöntemleri

Elimizde bulunan Server 2003 veya Server 2003 r2 Domain Controller yapısını tamamle Server 2008’e geçirmek istediğimizde karşımıza 3 farklı yol çıkacaktır.İsterseniz bunlara kısaca değinelim.

1)Server 2003’ün bulunduğu makine üzerine Server 2008’i kurabiliriz.Yani In-Place upgrade yapabiliriz.Bunun için dikkar etmemiz gereken birkaç nokta var.

-Windows Server 2003’ün üzerine mutlaka service pack 1’i kurmak zorundayız.
-Mimariler arasında geçiş yapamayız.Yani 32 bit server üzerine 64 bit kurulum yapmak gibi.Buna dikkat etmeliyiz.
-Standart Edition makinemizi Standart Edition ve Enterprise Edition ‘a upgrade yapabiliriz.
-Enterprise Edition makinemizi yalnızca Enterprise Edition’a upgrade yapabiliriz.
-Datacenter Edition makinemizi yalnızca Database Edition’a upgrade yapabiliriz.

Adprep.exe komutunu kullanarak upgrade işlemine başlayabiliriz.Fakat in-place upgrade işlemini tercih ediceksek aynı hardware üzerinde çalışmamız gerekli.Aynı zamanda yukarıda görüldüğü gibi sürümler arasında bazı kısıtlamalara takılabiliriz.

2)Active Directory altyapımızı yeniden tasarlayabiliriz.Bunun anlamı Active Directory Migration Tool (ADMT) gibi benzer araçları kullanarak varolan Server 2003 AD yapımızı yeni bir Server 2008 yapısına tüm kaynaklarıyla birlikte taşıyabiliriz.

3) Bu son yöntem ise birazcık aşina olduğumuz bir yöntem.Transitioning .Bu yöntemde varolan Server 2003 Active Directory yapımıza Server 2008 Active Directory yapısını ekliyoruz.Yani additional dc olarak kuruyoruz.Bunu Server 2000’den Server 2003′ geçiş işleminde de kullandığımızı hatıralyacaksınız.Ardından FSMO rollerini kurduğumuz yeni Server 2008 üzerine aktardığımızda artık eski Domain Controlleri devreden çıkartıp yenisiyle yolumuza devam edebiliriz.Bu yöntemin en güzel özelliği ise tüm schema yapımızın ,Group Policy ve diğer ayarlarımızın ekstra bir işlem yapmadan korunuyor olması.

İlerleyen yazılarda Server 2003’den Server 2008’e ayrıntılı Transitioning işlemini inceleyeceğiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 6 = 4