Server Core GUI yönetim aracı

Server Core ile ilgili bu sitede birçok ipucu ve yazı yazdım.Bunlara genel hatlarıyla baktığımızda hepsi uğraş gerektiren işlemler.Ekran çözünürlüğünü değiştirmek yada firewall üzerinde bazı işlemler yapmak için birçok komut girmemiz gerekiyor.Özellikle daha önce linux ile çalışmamış “windows adminleri” için bu oldukça sıkıcı bir durum.Nasıl daha kolay halledilebilir diye düşünürken bunu MVP Guy Teverovsky’ın çok önceden düşündüğünü ve bir araç hazırladığını gördüm.Böylece zamandan oldukça kazanç sağlayarak işlemlerimizi daha hızlı gerçekleştirebiliyoruz.Küçük bir arayüzü olan bu araç sayesinde:

* Ürün aktivasyonu
* Ekran çözünürlüğü konfigurasyonu
* Saat konfigurasyonu
* Remote konfigurasyonu
* Local kullanıcı hesaplarının yönetimi
* Firewall konfigurasyonu
* WinRM konfigurasyonu
* IP konfigurasyonu
* Computer name ve domain/workgroup üyelikleri
* Server Core features/roles yüklemeleri

gibi işlemleri gerçekleştirebiliyoruz.Gerçekten işlerimizi önemli ölçüde kolaylaştıran bir yazılım.Aracı buradan indirebiliriz.

coreconfigurator1.PNG

Arayüz bvu şekilde.Gördüğümüz gibi tek tuşa konfigurasyonlara geçebiliriz.Örneğin networking tabına bastığımızda;

coreconfigurator2.PNG

kurulumdan sonra komutlar vererek değiştirdiğim ip ve dns ayarlarını buradan arayüz yardımıyla yapabildiğimizi görüyoruz. En işe yarayan özelliklerden bir taneside bu yazıda anlattığım şekilde regedit ayarlarıyla uğraşmadan ekran çöznürlüğünü değiştirebiliyor olmamız.

coreconfigurator3.PNG

Özellikle Features tabını şiddetle incelemenizi istereim.Buradan Core üzerindeki tüm rolleri ve özellikleri ekleyeip kaldırabilirsiniz. Core dışındaki bir makinenin c sürücüsü altına msi paketini internet indirdiyseniz core makinasına geçip aşağıdaki komut ile corec: altına kopyalayaibirsiniz

copy indirilenpcccore configurator.msi c:

Bu işlemden sonrada c dizini altına geçip coreconfigurator.exe yazmanız yeterli.Kurulum başlayacaktır.

One thought on “Server Core GUI yönetim aracı

  1. Merhaba, oncelikle makale icin tesekkurler, elinize saglik, coreconfigurator.msi dosyasini server'a kopyalayinca direk execure edemiyorsunuz. Kendi bilgisayariniza kurup, buradan edindiginiz c:Program FilesCoreConfigurator klasoru icindeki dosya says:

    Merhaba,

    oncelikle makale icin tesekkurler, elinize saglik,

    coreconfigurator.msi dosyasini server’a kopyalayinca direk execure edemiyorsunuz. Kendi bilgisayariniza kurup, buradan edindiginiz c:Program FilesCoreConfigurator klasoru icindeki dosyalari server’a kopyalayip calistirmaniz gerekiyor.

    Bilginize…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 + 3 =