Software Restriction Policies

Software restriction Policy’ler bize kullanıcıların bilgisyarlarına bizim belirdiğimiz yazılımları yüklemelerini engellemek için oluşturulmuş kuraldır.Aşağıdaki yoldan ulaşılabilir.

Additional Rules kısmında tanımlayabileceğimiz 4 farklı kural tipi vardır.

 

1.Hash Rules: Hash rule bir uygulamanın md5 yada Sha1 ile tanımlanmış bir nevi imzasıdır.Bu kuralı oluşturmak için engellemek istediğimiz yazılıma sahip olmamaız gerekmektedirki kendimiz hash rule’unu oluşturabilelim.Bu kuralı oluşturduğumuz takdirde kullanıcı uygulamanın adını yada yerine değiştirse dahi erişimi sağlayamaz.

 

 

2.Certificate Rules: Bu tür kurallar uygulamların sahip olduğu dijital imzalara göre yapılan kısıtlamaları içerir.Bu tip bir kuralla exe yada dll gibi dosyaların çalıştırılmasını engelleyemeyiz.Yalnızca Windows Installer Packages ile paketlenen programları engelleyebiliriz.

 

 

3.Internet Zone Rules: Certificate Rules gibi windows installer package ile paketlenmiş programları engelleyebiliriz.Farkı ise bu kuralla birlikte internet download edilen programları ve bunların yüklenmesini engelleyebiliriz.

 

 

4.Path Rules: Bu kural sayesinde uygulamalrı yüklendikleri klasörler bazında engelleyebiliriz.

%userprofile%
%windir%
%appdata%
%programfiles%
%temp%  

Bu sistem klasörleri dışındaki yerlere kurallar koyarsak mesela program files içinde msn messenger klasörü için bu kuralı uygularsak msn messenger çalışmayacaktır.Ama çakal bir kullanıcı standart dizini dışında bir dizine bunu kurarsa o zaman bu kuralımız etkisiz kalacaktır.Yukarıdaki klasörlere kural koymamamız gerekir çünkü bunlar sistem dosyalarının tutulduğu yerdir ve makinanın sorunsuz çalışmasını engelleyebilir.

One thought on “Software Restriction Policies

  1. Çakal gibi bir sürü kullanıcı var. Bu hiçbir işe yaramıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 1 = 3