SQL SERVER 2005 KURULUM

Günümüzde önüzme çıkan şirketlerin büyük çoğunluğunda küçüklü büyüklü veritablarına rastlarız.Bir sistemci olarak aslında yazılım alanının bir parçası olan SQL SERVER konusundada en azından yönetim bölümü hakkında bilgi sahibi olmalıyız.Bu ileride bize ek avantaj sağlar.

 

Aşağıda SQL server 2005 kurulumunu kısaca anlatıyorum.Ardından diğer yazılarda konfigurasyon ve yeniliklerden bahsedeceğim.

 

Microsoft SQL Server 2005 genellikle DVD image olarak gelir.Bende DVD image üzerinden Setup dosyasını çalıştırarak kuruluma başlarız.

 

 

 

İlk ekranımızda Microsoft bize lisans sözleşmesini sunar.Bu ekranı Kabul ederek next deriz.

 

 

Install’a basarak yükleme işlemine başlayabiliriz.

 

 

 

 

Gelişmiş yükleme sihirbazı sayesinde SQL server bize ayrıntılı bir rapor sunar.Yukarıdaki örnekte gördüğümüz üzere Setup bize bilgisayarda ISS özelliğinin yüklü olmadığını yada pasif durumda olduğunu,bunun ileride kimi SQL servislerinin çalışmasında sıkıntı yaratabileceğimi bildiriyor.

 

 

İstersek rapor doğrultusunda gerekli düzenlemeleri yaparız yada herhangi bir değişiklik yapmadan kendimize güvenerek kuruluma devam ederiz.:)

 

 

Sql Server kuruluma devam ediyor.

 

 

Bu kısımda gerekli isim ve şirket alanları ile license key’ler görülmektedir.Değişiklikleri yaptıktan sonra next deriz.

 

 

Bu pencerede Sql Server için hangi componentlerin yükleneceğini seçeriz.Örnek veritabanları üzerinde çalışmak istersek advanced’a tıklayarak Örnek database’leri yükleyebiliriz.Bu aşamada seçimlerimizi kullanım alanımıza göre yapmalıyız.

 

 

Instance name ayarını burada default olarak bırakıyoruz.Tek veritabanı ile çalışcaksak default bırakmamızda bir sorun çıkmaz.Fakat birden fazla Sql server’ı aynı makine üzerinde çalıştırmak istersek Named Instance kısmından hepsi için ayrı ayrı isim vermemiz gerekmektedir.

 

 

Service Account kısmında Sql Server için yüklediğimiz Servislerin her biri için farklı hesaplar oluşturabiliriz.Yada hepsini tek bir hesap üzerinden çalıştırabiliriz.Use a domain user account kısmını seçip doldurarak domain hesabı üzerinden kimlik doğrulamasını gerçekleştirebiliriz.

En alt kısımda ise Setup işlemini bitirdikten sonra hangi servislerin başlatılacağını belirtiriz.Burada yine ihtiyaçlarımıza göre seçim yapmak performans açısından yararlı olucaktır.

 

 

Bı kısımda Authentication Mode seçimi yaparız.Windows Authentication mode seçersek windows hesabımızla veritabanına giriş yapabiliriz.Mixed mode seçtiğimiz takdirde sql server authentication’ıda aktif hale getirmiş oluruz.Yani SQL üzerindede kimlik doğrulamasını gerçekleştirmemiz gerekir.Bu bize fazladan güvenlik sağlayacaktır.

 

 

Gerekli dil seçimlerini yaparız.

 

 

Microsoft’a ürünle ilgili geribildirim yapıp yapmayacağımız hakkında seçimleri gerçekleştiririz.

 

 

Install’a basarak özetini gördüğümüz kurulum işlemini başlatırız.

 

 

Ayrıntılı bir şekilde setup işlemi başlar.Bilgisayarın performansına göre bu kısım uzayabilir yada kısalabilir.

Bu işlemide gerçekleştirdikten sonra kurulumu tamamlarız ve artık Microsoft SQL Server Management Studio üzerinden giriş yapabiliriz.

9 thoughts on “SQL SERVER 2005 KURULUM

 1. Merhaba elinize sağlık çok güzel anlatmışsınız.Konfigurasyon konusundada böyle bir çalışmanız olursa çok güzel olur.iyi çalışmalar. says:

  Merhaba elinize sağlık çok güzel anlatmışsınız.Konfigurasyon konusundada böyle bir çalışmanız olursa çok güzel olur.iyi çalışmalar.

 2. Merhaba, Güzel makale ama bir sorum var.Dil seçimi bölümündeki tanımlardan genellikle hangisi kullanılıyor veya biz hangisi kullanmalıyız.Yani farklı bir seçenek ile kurduğumuzda bunu tekrarından değiştirebiliyor muyuz? İyi Çalışmalar says:

  Merhaba,
  Güzel makale ama bir sorum var.Dil seçimi bölümündeki tanımlardan genellikle hangisi kullanılıyor veya biz hangisi kullanmalıyız.Yani farklı bir seçenek ile kurduğumuzda bunu tekrarından değiştirebiliyor muyuz?

  İyi Çalışmalar…

 3. teşekkürler gerçekten çok işe yarıyacak bi paylaşım elinize sağlık

 4. SQL server 2005 express kurmaya çalışıyorum bi türlü kuramadım hatalar şu şekilde: hata 1 setup progress kısmında - SQL Server Edition Operating System Compatibility (Warning) Messages SQL Server Edition Operating System Compatibility says:

  SQL server 2005 express kurmaya çalışıyorum bi türlü kuramadım hatalar şu şekilde:

  hata 1 setup progress kısmında

  – SQL Server Edition Operating System Compatibility (Warning)
  Messages
  SQL Server Edition Operating System Compatibility

  Some components of this edition of SQL Server are not supported on this operating system. For details, see ‘Hardware and Software Requirements for Installing SQL Server 2005’ in Microsoft SQL Server Books Online.

  hata 2

  Minimum Hardware Requirement (Warning)
  Messages
  Minimum Hardware Requirement

  The current system does not meet the minimum hardware requirements for this SQL Server release. For detailed hardware and software requirements, see the readme file or SQL Server Books Online.

  hata 3

  – IIS Feature Requirement (Warning)
  Messages
  IIS Feature Requirement

  Microsoft Internet Information Services (IIS) is either not installed or is disabled. IIS is required by some SQL Server features. Without IIS, some SQL Server features will not be available for installation. To install all SQL Server features, install IIS from Add or Remove Programs in Control Panel or enable the IIS service through the Control Panel if it is already installed, and then run SQL Server Setup again. For a list of features that depend on IIS, see Features Supported by Editions of SQL Server in Books Online.

  exiting companent kısmında sadece 1 seçenek var o da kullanım dışı işaretlenmiyor

  benim anladığım kadarıyla ram problemi var bide nedir bu ıss gereklimi yüklemek?

  sonraki bölüme geçemiyorum hata mesajı çıkıyor ne yapmalıyım?

  format attım bilgisayara gene olmadı çıldırcam lütfen yardım…

  bu maile yardım bilgisi yada burada yayımlayın teşşekkürler badboysun_77@hotmail.com

 5. iyi günler

  Edition Change Check (Warning)

  hatası aldım acaba bunu nasıl düzeltebilirim?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 + 2 =