System Center Operations Manager 2007 ile Exchange 2007 Yönetimi – Bölüm 1

Exchange 2007 mesajlaşma altyapısı karmaşık yapısı ve dağıtılmış rolleri ile sürekli izlenmesi, kontrol edilmesi ve gerekli durumlarda en kısa sürede aksiyon alınması gereken bir yapıya sahiptir.Özellikle servislerin durumları, veritabanlarının kontrolü , performans problemleri,mail akışının sağlıklı gerçekleşip gerçekleşmediği bu noktada belkide en çok üzerinde durulması gereken noktalardır.

Bildiğiniz gibi System Center ailesi içerisinde bulunan System Center Configuration Manager 2007 ile IT ortamında uçtan uca hizmet izleme ihtiyacını karşılayabilirsiniz.Çok büyük bir yapıda,binlerce sunucunun ve istemcinin bulunduğu organizasyonlarda monitoring noktasında sahip olabileceğiniz en sağlıklı çözümleri üretebilir.Bunların yanında entegre edebileceğiniz Management Pack(yönetim paketleri) sayesinde spesifik uygulamalar ve teknolojiler ile ilgili izleme,raporlama ve çözümleme kabiliyetini genişletebilirsiniz.Bu Management Pack ler içerisinde yeralan Exchange 2007 Management Pack sayesinde kritik öneme sahip sunuculardan birisi olan Exchange Server 2007 için System Center Configuration Manager 2007 üzerinde monitoring ve raporlama kabiliyetine sahip olabiliyoruz.

Exchange Management Pack 2007 sayesinde temelde aşağıdaki komponentler için karşılarındaki özellikleri SCOM’a entegre ederek monitoring kabiliyetlerini arttırabiliyoruz.

Exchange Server 2007 Management Pack’i indirip varolan SCOM yapınıza entergre etmeden önce bazı ön gereksinimleri gerçekleştirmeniz gereklidir.Bunlar;

“¢ Yapınzıdaki SCOM için SP1’I indirmeniz gerekmektedir. System Center Operations Manager Service Pack 1.
“¢ Monitor edilecek tüm sunucular üzerinde Microsoft Core XML Services (MSXML) 6.0 Service Pack 1 yüklü olması gerekmektedir.
“¢ Knowledge Base article 950853 , Knowledge Base article 951979, Knowledge Base article 951380güncelleştirmelerini yüklemeniz gerekiyor.Bunlar özellikle cluster yapılarında karşılaşabilinecek hataları gideren güncelleştirmelerdir.
“¢ Exchange Server 2007 Service Pack 1 “˜i yüklemeniz ise seçime bağlı bir bileşendir.Fakat SP1 öncesi Exchange Server 2007 ile çalışırsanız Management Pack ile aldığınız raporlarda bazı kayıplar yaşayabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise Edge rolünü tutan Exchange Sunucu üzerine kurulum sırasında varsayılandan farklı bir rol izlemenizdir.Bildiğiniz gibi Edge rolünü kurduğunuz sunucu Active Directory yapısına dahil olmayan izole bir lokasyonda yer almaktadır.Biz makalemizin ilk kısmında Hub Transport, Client Access ve Mailbox rolünü tutan tek bir sunucu üzerine kurulumu gerçekleştireceğiniz.Son bölümde ise Edge sunucu üzerine kurulumda dikkat etmemiz gereken noktaları inceleyeceğiz.

Exchange 2007 Management Pack’i http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=1A83E112-8677-4E03-83C3-F1B7EBFC3A4B&displaylang=en&displaylang=en adresinden indirebilirsiniz.

Paketi SCOM sunucusu üzerine indirdikten sonra kuruluma başlayabilirsiniz.

– İlk ekranda lisans anlaşmasını kabul ederek devam edin.

– Kurulum dizini ayarlarını düzenleyip Next ile devam edin.

– Ardından c:Program FilesSystem Center Management PacksMicrosoft Exchange 2007 System Center Operations Manager 2007 MP varsayılan klasörüne kurulum gerçekleşir.

– SCOM yapısına entegre edeceğimiz Management Packler’i yukarıda görebilirsiniz..mp uzantılı bu paketleri SCOM içerisine import etmeniz gereklidir.

– İnternetten indirdiğiniz management packleri SCOM içerisine entegre etmek için SCOM konsolu altındaki Administration/Management Packs bölümünü kullanabilirsiniz.Bu bölüme sağ tıklayarak “œImport Management Packs“’e tıklayın.

– Bir önceki bölümde extract ettiğiniz “œMicrosoft.Exchange.2007.mp” ve “œMicrosoft.Exchange.2007.Reporting.mp” dosyalarını seçin.

– Import bölümüne gelen Management Packler’i SCOM içerisine almak için Import butonuna tıklayarak işlemi başlatın.

– Sorunsuz bir şekilde importing işlemi gerçekleştiğini doğrulayın.

Artık Exchange 2007 sunucumuz üzerindeki raporlama ve yönetim kabiliyetini arttıran yönetimsel paketlerimizi yüklediğimize göre SCOM içerisine yöneteceğimiz Exchange Sunucumuzu ekleyebiliriz.Bu işlemi SCOM Owerview Konsolundan gerçekleştirebilirsiniz.

“œConfigure computers and Devices to Manage” linkine tıklayarak Exchange 2007 “˜i sunucumuzu ekleyeceğimiz sihirbazı başlatalım.

– Bu pencerede eklemek istediğimiz sunucu için bir discovery metodu belirlemeniz gerekmektedir.SCCM makalelerinden de hatırlayacağınız gibi sunucular üzerinde yönetimi sağlamak yada raporlama,monitoring işlemlerini gerçekleştirebilmek için bu sunucuları agentları yüklemeniz gerekmektedir.Ama bunun öncesinde ilk önce bu sunucuları keşfetmeniz gerekmektedir.SCOM içerisinde bu keşif işlemi temelde iki şekilde gerçekleşiyor.Automatic computer discovery ile domain içerisindeki tüm Windows tabanlı bilgisayarlar taranacaktır.Advanced Discovery ile daha spesifik aramalar gerçekleştirebilirsiniz.Örneğin yukarıdaki pencerede SCOM.a.com management sunucusunu kullanarak sadece sunucular arasında bir arama yapalım.

– Bu pencerede Active Directory altındaki belirlenen objeşeri seçip arama yapabilir yada aşağıdaki bölüme gireceğiniz bilgisayar isimlerine göre arama yapabilirsiniz.

– Bizim keşfetmek istediğimiz sunucu Exchange 2007 kurulu olan sunucumuz.Bu yüzden basit bir şekilde hostname’ini yazarak bilgisayar hesabını AD içerisinden sorgulayabilirim.

– Bilgisayar üzerinde discovering işlemi için yetkili bir kullanıcı hesabı belirtmeniz gerekmektedir.Eğer SCOM sırasında kullandığınız Management Server Action hesabı bu yetkiye sahip ise varsayılan olarak bu hesabı kullanabilirsiniz.İlgili hesabı seçtikten sonra Discover butonuna tıklayarak işleme başlayabilirsiniz.

– Görüldüğü gibi belirttiğimiz değerlere uygun olan obje active directory içerisinde sorgulanarak bulundu.Artık üzerine agent kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.Management Mode olarak “œAgent“ seçerek devam edin.

– Agent kurulumunun uzak bilgisayarda kurulacağı dizini seçin.Varsayılan olarak bu dizin %Program Files%System Center Operations Manager 2007 “˜dir.Aynı zamanda alt kısımda agentın yönetilen bilgisayar üzerinde bir aksiyon gerçekleştirmek istediğinde kullanacağı hesap bilgisinide girebilirsiniz.Ben Local system hesabını kullanarak işlemlerini gerçekleştirmesini istiyorum.Finish ile kurulumu başlatabilirsiniz.

– Birkaç dakika içerisinde kurulum tamamlanacaktır.

Makalemizin ikinci kısmında Exchange 2007 sunucumuz üzerinde agent kurulumunun hatasız gerçekleştiğini kontrol edeceğiz ve Exchange 2007 Management Pack ile gelen monitoring ve reporting kabiliyetlerini inceleyeceğiz.

Görüşmek üzere.