Tek interface ile RRAS üzerinden VPN bağlantısı

RRAS kullanarak uzaktaki clientlarınızı dialup bağlantı ile içeri alacaksanız kurulum sırasında sizden iki ethernet interface isteyecektir.Bununla ilgili makaleyi aşağıda bulabilirsiniz.

http://www.anilerduran.com/index.php/2007/rras-uzerinden-vpn-baglantisi/

Bu makaledeki yapılan yorumlarda sunucumuzda tek ethernet olduğunda ne yapabiliriz kısmı ortada kalmış sanırım.Şimdi isterseniz buna değinelim.

Öncelikle tek interface ile kurmaya çalıştığınızda aşağıdaki gibi bir hata alıyorsunuz.

RRAS ‘ın temel mantığında şu vardır.Dışarıdan gelen bağlantıları karşılayacak bir ethernet.Ve bunu içeriye dağıtacak başka bir ethernet.Yani sunucunuzu bir router görevi ile donatıyorsunuzFarklı ip subnetleri arasında iletişimi sağlayan bir router…Haliyle kurulum sırasında sizden bu ethernet interface’ini istiyor.

Bu sorunun önüne geçebilmek için şöyle bir yöntem uygulayabilirsiniz.Microsoft’un bize sunduğu yazılım tabanlı network adaptörü “Microsoft Loopback Adapter”.Böylece sanal manada bir ethernet interface’ine daha sahip olmuş olacağız.

Microsoft Loopback Adapter kurulumu için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

  • Add/Remove Hardware sihirbazını açın.
  • Listeden Add a new hardware device ‘ı seçin.
  • Hardware Type olarak Networks Adapter seçin.
  • Üretici firma olarak Microsoft seçtiğinizde Loopback Adapter’ı görebilirsiniz.

Kurulumu bitirdikten sonra artık RRAS servisini aktif hale geçirebilmek için bir adet daha fazladan ethernet interface’ine sahibiz.Network connections altından bunu görebilirsiniz.Aynı zamanda kolaylık olması açısından loopback adapter’a hatırda kalır bir isim vermeniz sağlıklı olur.

Şimdi RRAS’ı vpn için konfigure etmeye çalıştığımızda bize hata vermeyecektir.


Kurulumu gerçekleştirmek için internete bağlı interface olarak loopback değilde kendi ethernet kartımızı seçmemiz yeterlidir.

One thought on “Tek interface ile RRAS üzerinden VPN bağlantısı

  1. Kurulumu gerçekleştirmek için internete bağlı interface olarak kendi ethernet kartımızı nasıl seçebiliriz, bunun yolu nedir. says:

    Kurulumu gerçekleştirmek için internete bağlı interface olarak kendi ethernet kartımızı nasıl seçebiliriz, bunun yolu nedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

90 − 84 =