USMT – SMP – SCCM User Profile Migration işlemi

Configuration Manager 2007 site rolleri arasında bulunan State Migration Point(SMP) sayesinde operating system deployment yada migration prosess’inden önce kullanıcı state bilgilerini tutabileceğiniz bir lokasyon belirleyebilirsiniz.OSD işlemi boyunca bilgileri bu lokasyonda tutup ardından geçişten sonra aynı bilgileri restore edebilme şansınız bulunuyor.Bu yazıda bu konfigurasyonu gerçekleştirmek için gerekli adımları inceleyelim.

State Migration Point rolünün eklenmesi:

Site server’ınız altında Site Database/Site Management / Site Settings / Site Systems / Site server altında New role sihirbazını kullanarak State Migration Point eklenir.

image

Aynı zamanda ilgili bölümden user state bilgilerini tutacağıniz dizin bilgilerinide girmeniz gerekmektedir.

image

USMT 3 kurulumu:

User state bilgilerinin alınması ve geri yüklenmesi konusunda SCCM den bağımsız olarakda birçok yerde kullanabileceğiniz USMT aracını kullanmanız gerekmekte.Yapmanız gereken State Migration Point rolünü ekledeğiniz site server üzerine USMT 3 “˜ü kurmak.

USMT 3 için Configuration Manager Software Package oluşturulması:

USMT için bir software package hazırlamanız gerekiyor.Bunu gerçekleştirmek için

Site Database / Computer Management / Software Distribution /Packages New Package sihirbazını kullanabilirsiniz.Tek yapmanız gereken data source bölümünde USMT’nin yüklü olduğu dizini göstermeniz.

image

User State Bilgilerini toplamak için bir Task Sequence hazırlanması:

Custom bir task sequence hazırlayarak user bilgilerini OSD işlemi sırasında capture edebilirsiniz.Bunun için USMT 3.0 ı mutlaka yüklemiş olmanız gerekiyor.İlgili task sequence’i oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

– Site Database / Computer Management / Operating System Deployment / Task Sequences altında New Task Sequence sihirbazı çalıştırılır.

Standart bir task sequence hazırlananır.

image

Oluşturulan Task sequence editlenmek üzere açılır.Ardından Add /User State / Capture User State seçilir.

image

Bu pencerede daha önceden oluşturulan USMT paketi seçilir.Aynı zamanda options bölümünden gerekli olan xml konfigurasyon dosyalarınızı ekleyebilirsiniz.Bildiğiniz gibi USMT içerisinde varolan .xml dosyalarını kullanarak yada custom xml dosyaları ekleyerek hangi bilgileri hangiz dizinleri hangi aplikasyonları kullanıcılar üzerinden toplayabileceğinizi belirleyebiliyorsunuz.

image

Ardından Add / User State / Request State Store bölümünde “œCapture state from the computer”" seçilir.

User State Bilgilerini Restore etmek için Task Sequence oluşturulması

Bir önceki adımların benzerini restore işlemi içinde gerçekleştirebilirsiniz.Tek yapmanız gerekn “œRequest State Store” şeklinde bir task sequence oluşturmanız.

image

Bu konfigurasyonlarla OSD işlemi sırasında kullanılmak üzere task sequenceler hazırladık.Böylede OSD işleminin belli bir bölümünde USMT ile user state bilgilerini C:Profiles klasörü altında toplayıp ardından yine bu bölümden restore edebilme şansınız bulunuyor.

2 thoughts on “USMT – SMP – SCCM User Profile Migration işlemi

  1. User Capture yaparkan XP Client'ım restart sonrası pxe boot ile açılıyor user capture processe başlarken task sequence 0x00000032 hatası alıyorum. Sebebi ne olabilir ? says:

    User Capture yaparkan XP Client’ım restart sonrası pxe boot ile açılıyor user capture processe başlarken
    task sequence 0x00000032 hatası alıyorum.
    Sebebi ne olabilir ?

Comments are closed.