Uzak bilgisayarda Remote Desktop aktifleştirilmesi.

Uzak bir bilgisayara bağlanmak istediğmizde remote desktop ile bunu kolaylıkla gerçekleştiririz.Fakat ilk başta tabiki karşı bilgisayar gelen bağlantıları kabul etmek zorunda.Bunuda bildiğimiz gibi bilgisayrıma sağ tıklayarak uzak simgesi altından gerçekleştirebiliyoruz.Fakat eğer ulaşmak istediğimiz makina yanıbaşımızda değilse ve remote desktop’uda aktifleştirilmemişse o zaman başka bir yöntem denememiz gerekir.

Bunun için regedit’i açarak Dosya menusunden Ağ Kaydına Bağlan’ı seçeriz ve uzak bilgisayarımızı bularak bağlanma işlemini gerçekleştiririz.

remote

Bu şekilde uzak bilgisayarın registry kayıtlarına ulaşmış olduk.Şimdi yapmamız gereken ilgili anahtar değerini değiştirerek remote desktop’u aktifleştirmek.

HKLMSYSTEMCurrentControlSetControlTerminal Server altında fDenyTSConnection ‘a tıklayarak 1 olan değerini 0 yaparız.
Ayarlarımızı yaptık.Karşı makina bir dahaki yeniden başlamasında remote desktop aktif şekilde açılcaktır.Eğer restart işleminide uzaktan yapmak istiyorsak;

shutdown -m [bilgisayar ismi] -r

8 thoughts on “Uzak bilgisayarda Remote Desktop aktifleştirilmesi.

 1. anıl bey bizi güzel ipuçları ve yazılarınızla bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. benim bu konu hakkında bir sorum olacaktı. bağlanılacak bilgisayarda kimin hangi saatte hangi ip üzerinden bağlandığını anıl.txt isimli bir text dosya says:

  anıl bey bizi güzel ipuçları ve yazılarınızla bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. benim bu konu hakkında bir sorum olacaktı. bağlanılacak bilgisayarda kimin hangi saatte hangi ip üzerinden bağlandığını anıl.txt isimli bir text dosyasına, anıl.mdb isimli bir veritabanına nasıl kaydını yaptırabilirim? bu konuda bir bilginiz var mı?

 2. Windows firewall aktifleştirildiğinde oluşturulan güvenlik günlüğü rdp ile yapılan bağlantıları loglayacaktır.Ayrıca şu resimdeki ( http://www.awprofessional.com/content/images/chap16_1578702763/elementLinks/16fig26.jpg ) bölümden terminal server üzerinde group policy ile istediğiniz auditleri aktifleştirirseniz event loglarda n bilgi alabilirsiniz.

 3. anıl bey verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Benim size bir sorum olacaktı. 1 tane windows 2003 small business r2 makinanın internetini nat ile dağıtıyoruz. Uzak masaüstü ile bağlanmak istediğimizde bağlanamıyoruz. modemden 3389 portunu says:

  anıl bey verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Benim size bir sorum olacaktı. 1 tane windows 2003 small business r2 makinanın internetini nat ile dağıtıyoruz. Uzak masaüstü ile bağlanmak istediğimizde bağlanamıyoruz. modemden 3389 portunu açtık. serverin ipsine yönlendirdik. ama gene durum aynı. acaba nat ile dağıttığımız için nat’dan ayrı bir ayar yapmak da gerekiyorumu?

 4. sorunu çözdüm natta güvenlik duvarından kaynaklanıyormuş. portu açınca sorun çözüldü :) says:

  sorunu çözdüm natta güvenlik duvarından kaynaklanıyormuş. portu açınca sorun çözüldü 🙂

 5. Sitenizi Google de bir sorun ararken buldum. Sitenizden çok faydalanacağımı tahmin ediyorum. Sağlıklı iyi yaşamlar dilerim. says:

  Sitenizi Google de bir sorun ararken buldum. Sitenizden çok faydalanacağımı tahmin ediyorum. Sağlıklı iyi yaşamlar dilerim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 57 = 60