Vista üzerinde Admin sifresini resetleme

Vista üzerinde Admin şifresini unuttuğumuz için yada başkaları unuttuğu için resetleme işlemini gerçekleştirmemiz gerekebilir.Bunun için 3 farklı yöntem kullanabiliriz.Kısaca bahsetmek gerekirse;

1)Password reset disk oluşturabiliriz.
Vista bize bir password reset disk oluşturma imkanı veriyor.Böylece unutulan admin şifresini resetleyebiliriz.Buradaki dikkat edilmesi gereken konu ise bu disketin tabikide şifreyi unutmadan önce hazırlanması gerekli.Herkesin local admin olarak oturum açtığı bir networkte oldukça zor bir işlem olucaktır.Vista üzerinde Password reset disk oluşturma işlemi için aşağıdaki adımları izleyebiliriz.

Start‘ a basarak Control Panel‘i açarız.User Accounts and Family Safety ve ardından User Accounts‘a gireriz.
-Sol penceredeki Create a password reset disk e tıklayarak gerekli talimatları izleyerek resetleme diskimizi oluşturabiliriz.Bu bir flash bellek yada disket olabilir.

2-NT Password & Registry Editor aracını kullanabiliriz.
Bu araç sayesinde bilgiyarı cd’den boot ederek SAM databesi üzerinde yapacağımız işlemlerle admin şifresini resetleyebiliriz.Yalnız kullanırken dikkatli olmamız gerekli.Herhangi bir garantisi yoktur.

3-Password Changer aracını kullanabiliriz.
Yukarıdaki programa göre ticari bir yazılım olması sebebiyle daha avantajlı durumda.Herhangi bir sorunda teknik destek alabilirsiniz.39$’dan başlayan bir ücreti bulunmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 5 = 5