VMware ESX Options

VMware ESX ile birlikte kullanabileceğiniz seçenekler nelerdir kısaca inceleyelim.

Virtual Center:Yapıdaki tüm ESX sunucularınız için merkezi bir yönetim kosnolu sağlar.VIclient ile tek esx üzerinde yönetim sağlayabilirken Virtual Center ile birden fazla ESX’i yönetebilirsiniz.Bunun dışında vmotion,ha,drs gibi özellikleri kullanabilmek için mutlaka Virtual Center’ı satın almalısınız.

VMotion: Esx Server ile birlikte en çok ses getiren teknolojilerdir birisidir.Downtime olmadan bir fiziksel makina üzerindeki sanal makinaları diğer fiziksel esx sunucuya taşıma işlemidir.Yalnız bu teknolojiyi kullanabilmek için ortamda SAN bulunmak zorunda.Kısa bi süre sonra vmotion ile gerçekleştirdiğim  ilgili uzun bir  demo videosunu sizinle paylaşıcam.

Virtual SMP: Virtual Symmetric Multi-Processing seçeneği.Sanal makinaların çoklu çekirdeğe sahip işlemciye sahip gibi davranarak performans artışını sağlıyor.

Vmware HA: Arka planda gene vmotion teknolojisini kullanan yapı.Plansız bir fail durumunda cluster yapısı içerisindeki sanalların diğer fiziksel hosta taşınmasını gerçekleştirir.

Vmware DRS:Dynamic Resource Scheduling aslında bir yük dengeleme sistemi.Sanal makinaları üzerindeki CPU,memory,disk gibi kaynaklarını temel alarak fiziksel makina üzerinde taşıma işlemlerini gerçekleştirebilir.Böylece yapıdaki donanıma göre en iyi load balancing yapılarak donanım en elverişli biçimde kullanılır.

Vmware Consolidated Backup:Sanal makinalara belirli zamanlarda bağlanan ve yedekleme gerçekleştiren teknoloji.Kendisi bir backup yazılımı değil fakat VMFS’e erişim sağlayarak backup alımını sağlayabiliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

85 + = 92