Vmware üzerindeki virtual diskleri resize islemi

Bildiğimiz gibi Vmware üzerinde oluşturduğumuz sistemler için kullandığımız diskleri belirli oranlarda arttırabiliyoruz.Yani başlangıçta 5 gb oluşturduysak bunu ileride 10’a çıkarabiliriz.Almanya’nin en büyük okullarından birinde IT uzmanı olarak çalışan Michael Pietroforte  blogunda konuyla ilgili güzel bir yazı hazırlamış.Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Yalnız bu zahmetli işlemin yanı sıra daha kolay bir yöntem daha kullanabiliriz.Bu yöntem için kullanacağımız araç Vmware Conventer 3.Şu için en güncel sürümü 3.0.2 olarak gözüküyor. http://www.vmware.com/download/converter/download.html sayfasından indirebilirsiniz.

Conventer ile varolan sistemlerinizi sanallaştırabilir yada bizim burada uygulayacağımız gibi varolan disklerinizi genişletebilirsiniz.

Aracın kullanımı oldukça basit.Sihirbazı kullanarak disk resize işlemini gerçekleştirmek istediğimizi belirtiyoruz.Bizden varolan virtual diskin yerini belirtmemizi istiyor.Ardından aşağıdaki pencerede ilgili işlemleri gerçekleştirebiliriz.

vmconventer.PNG

Burada istenilen değerleri girdikten sonra yeni diskli makineyi istenilen bölgeye import edecektir.

One thought on “Vmware üzerindeki virtual diskleri resize islemi

  1. az once disk büyütme konusunu denedim.

    Michael Pietroforte un makalesinde anlattıgı sekilde büyütme başarılı bir sekilde gercekleşti ve çok basit. Ayrıca bir program yüklemeye gerek yok.

    wmware kurulum pathinde ;

    vmware-vdiskmanager -x 10GB myDisk.vmdk

    komudunu kullanıyorsunuz. myDisk.vmdk yerine kendi vmdk nizin pathi ile yazın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 89 = 96