Windows PowerShell Remote V2

PowerShell V2 ile birlikte gelen en önemli yeniliklerden biriside remote yönetim anlamındaki geliştirmelerdi.

Artık gerekli ön hazırlıkları gerçekleştirerek uzak bir makine üzerinde powershell sessionlarımızı başlatabilir ve merkezi yönetimi arttırabiliriz.

PowerShell V2 içerisindeki remote session yapısı tamamiyle WinRM’e dayanmaktadır.Bildiğiniz gibi WinRM ile çalışmak istediğinizde arka planda bazı exceptionlar belirlemeniz gerekiyor.Özellikle firewall tarafında Winrm ayrıcalıklarını belirlemezseniz, remote makine üzerinde Winrm sessionını başlatamazsınız.

Bu yazımızda uzak bir powershell session’ının başlatabilmeniz için gerekli olan konfigurasyonları adım adım inceleyelim.

  • WinRM ‘in yüklenmesi

WinRM tabanlı bir connection açacağımız için source ve destionation tarafta WinRM yüklü olması gerekiyor.Eğer Windows 7 yada Windows Server 2008 R2 işletim sistemi kullanıyorsanız zaten yüklü gelmektedir.Legacy işletim sistemleri için bunların MS Download sayfasından yüklenip kurulması gerekiyor.

  • PowerShell Remote aktif edilmesi

Varsayılanda kapalı olan PowerShell ‘in aşağıdaki komut ile aktif hale getirilmesi gerekmektedir.

[powershell] Enable-PSRemoting [/powershell]

Burada önemli olan nokta varolan networklerinizde public profilin bulunmaması.Eğer public profil tanımı var ise yukarıdaki komut hata vererek bunu düzeltmenizi isteyecektir.

  • Bir diğer önemli nokta kaynak ve hedef makine aynı domain içerisinde değilse yani kerberos authentication gerçekleşmiyor ise TrustedHosts konfigurasyonun yapılması gerekmektedir.Yani bağlanacak makine üzerinde bağlanan makine için güvenilir host listesinin güncellenmesi gerekmektedir.Bunun için powershell üzerinde;

Set-Item WSMan:localhostClientTrustedHosts *

Restart-Service winrm

Yapılan bu konfigurasyondan sonra başka bir makine üzerinde ps session’ı açmak için aşağıdaki gibi bir komut kullanabilirsiniz.

image

Buradaki credential değeri bir değişken içinde önceden tanımlanmıştır.

Şimdi o makine üzerindeki processleri listeyebilirim.

image