Windows ReadyBoost

Bilgisayarımızın performansını arttırmak için kullandığımız yöntemlerin başında fiziksel bellek(RAM) ekleme gelmektedir.Çünkü daha fazla bellek demek daha fazla uygulamayı harddiskimizden okumaya gerek kalmadan çalıştırabilmek demektir.Özellikle Windows Vista gibi ,tam olarak kullanıldığınında bir masaüstü şölenine dönüşebilen işletim sistemleri için Ram miktarı oldukça önemli yer tutmaktadır.Fakat RAM miktarını arttırmak belirli bir maliyet istemekte ve kimi zamanda bazı sınırlara takılmaktadır(Anakart üzerindeki slotların yetersizliği)Bu sebeple elinizdeki düşük konfigurasyonlu (ör:512 mb ram) bir pc ile vistayı sorunsuz şekilde çalıştırmak kimi zaman can sıkıcı olabilir.

Bu sebeple Windows Vista ile birlikte yeni bir özellik bizlere sunuldu.Bunun ismi Windows ReadyBoost.Temel olarak bilgisayarımıza ekstra bellek eklemesi yapıyor.Peki bunu nasıl başarıyor? Herhangi bir flash bellek yada USB aygıtı ile.Böylece ekstra RAM satın almaya kalmadan flash belleğimizin istediğimiz kısımlarını ,bilgisayarımızın bellek ihtiyacını karşılaması için ayırabiliyoruz.

Flash sürücüler ek bellek olarak çalıştıklarında,bilgisayar bunların üzerindeki veriyi harddisk üzerindeki bilgiyi okuduğundan daha hızlı okuyacaktır.

Kullanımı ise oldukça basit.Herhangi bir harici belleği bilgisayarımıza takdığımızda özelliklerine girersek ReadyBoost tabını görebiliriz.

readyboost.jpg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

15 + = 25