Windows Server 2008 R2 Cluster yenilikleri

Windows Server 2008 R2 Failover Cluster konsolunu inceledikçe yeni özellikleri keşfetmeye devam ediyorum.Eklenen yeni özelliklerinden biriside Auto Start kutucuğu.

auto start

Cluster konsolu altında oluşturduğunuz herhangi bir grubun özelliklerine geldiğinizde Auto Start kutucuğunu görebilirsiniz.

Varsayılan oluşturulan cluster grupları için bu ayar işaretli gelecektir.Yaptığı işlem ise basit.Herhangi bir cluster servis yada application offline durumu düştüğünde tekrardan recover edilmesini otomatik gerçekleştiriyor.Yani online durumu otomatik olarak geçiş gerçekleşiyor.Özellikle Virtual Machinelerin olduğu bir cluster yapısında priority olarak düşünebilirsiniz bu ticki.Node offline durumu düştüğünde düşük öncelikle gruplardan bu işareti kaldırırsınız ve yüksek öncelikli örneğin sanal makinaların blunduğu grup otomatik olarak online duruma geçer.

Şuna dikkat etmeniz gerekli.Eğer grup üzerinden bu ticki kaldırırsanız mutlaka manuel olarak bu grubu size online’a çekmeniz gerekiyor.Aksi takdirde kendisi herhangi bir aksiyon almayacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 + 2 =