Windows Server 2008 R2 üzerinde Cluster Shared Volumes

Hepimizin bildiği NTFS aslında clustered bir dosya sistemi değildir.Aynı anda sadece tek bir sunucunun erişim yapması için tasarlanmıştır birden fazla sunucu aynı anda erişim sağlayamaz.

Yalnız bir cluster yapısı düşündüğünüzde genel mantık şu şekildedir.Nodelardan birisi aktiftir ve kaynakları üzerinde tutar diske erişim sağlayabilir.Cluster üzerindeki service yada application diğer node üzerine taşınacaksa öncelikle fiziksel diskteki kaynak dismount edilir ve diğer node’a taşınıp aktif hale getirilir.Burada birkaç saniyelik downtime’a düşme durum vardır.

Yalnız bu özellikle cluster yapısında sanal makinalar bulunuyorsa istenmeyen bir şeydir.Özellikle Live Migration gibi teknolojilerde hiçbir kayıp olmadan geçiş bizim için önemlidir.

1

R2 ile birlikte buna karşılık yeni bir yapı mevcut.Cluster Shared Volume (CSV) özelliği ile burada yeralan tüm disklere yapıdaki tüm nodeların erişim şansı bulunuyor.Yani diskler eskiden olduğu gibi aktif olan node altında yer almıyor tüm nodelar tarafından görünür halde karşımıza çıkıyor.

CSV yapısı %systemroot%clusterStorage altındaki dizinde Volume1-Volume2 gibi isimlerle yer alıyor.

2

Böylece farklı bir node içerideki VHD’yi başlatmak istediğinde belirli bir süre geçmesine gerek kalmıyor çünkü hali hazırda herkes bu volumelere erişim sağlayabiliyor.

Diğer yazılarda CSV konfigurasyonlarına değineceğim yalnız bilmeniz gereken çok önemli bir ayrıntı var.CSV’yi aktif etmek istediğinizde de size söylendiği gibi bu yapı sadece Hyper-v destekliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 80 = 89