Windows Server 2008 üzerinde Offline File Caching

Microsoft uzun yıllar önce Windows 95 ile birlikte yeni bir özelliği duyurmuştu.Bu özelliğin ismi Windows Briefcase’di.Kısaca bahsetmek gerekirse şirket dışarısında bulunan mobil kullanıcılar networkteki dosyaların bir kopyasını offline olarak yanlarında taşıyabiliyor ileriki bir zamanda da bu dosyaları senkronize edebiliyorlardı.Windows 2000 ile birlikte Microsoft bu özelliğin ismini Offline Files olarak değiştirdi.Aynı şekilde Windows 2003’dede bu isim devam etti.Böylece kullanıcılar sunucu üzerindeki bir dosyaya erişemedikleri durumlarda çevrimdışı olarak dosya üzerinde çalışmaya devam edebilmiş aynı zamanda çevrimdışı çalışan dosyaların kopyası kullanıcının local diskinde tutulduğu için dosya erişim performanslarında önemli artış olmuştur.Sunucu üzerindeki dosyaya erişim sağlandıktan sonrada değişiklik yapılan dosyalar orjinalleriyle senkronize ediliyordu.

Server 2008 ve Vista ile birlikte bu özellik önemli ölçüde geliştirilmiştir.Konfigürasyon adımları ise önceki sürümlerle benzerlik göstermektedir.İlk önce tabiki sunucu üzerinde bir klasör oluşturup bunu paylaşıma açmamız gerekmektedir.Windows Longhorn üzerinde paylaşım ayarları eski sürümlerden biraz farklı.Bir dosyayı paylaşıma açmak için üzerine sağ tıklayarak özellikler penceresine geliriz.

Bu pencerede sharing tabına gelerek paylaşım ayarlarımızı gerçekleştirebiliriz.

a.PNG

Resim 1
Basit anlamda paylaşım yapmak istediğimiz için Share butonuna basarız.

b.PNG

Resim 2

Açılan ekranda paylaşım için gerekli ayarlarımızı yaptıktan sonra alt taraftaki “œShare” tuşuna basmamız yeterlidir.

c.PNG

Resim 3

2008 ile birlikte gelen yeni bir özellikle açılan bu pencerede ilgili paylaşımları ilgili kişilere mail ile bildirebiliriz.Örneğin “œfinans raporları” isimli dosyayı paylaşıma açıp Ahmet isimli kullanıcıya paylaşım izni verirsek bu izni Ahmet kullanıcısına mail atarak haber verebiliriz.Bunun için -email these links- butonuna basarız.
Aynı zamanda “œcopy” linkine basarak hali hazırdaki paylaşımın ismini ve dizinini kopyalayabiliriz.Böylece bu dizini istediğimiz programa yapıştırabiliriz.
Artık paylaştırılmış dosyamızı oluşturduğumuza göre caching işlemi için gerekli konfigürasyonu yapabiliriz.İlk yapmamız gereken paylaşımdaki dosya için offline file caching özelliğini aktif etmek.Bunun için biraz önceki ekranda “œAdvanced Sharing” butonuna basarız.Karşımıza aşağıdaki ekran gelir.

d.PNG

Resim 4

Bu ekrandaki yenilikler hemen gözümüze çarpmış olmalıdır.Yukarıdaki checkbox’da gördüğümüz “œDeleted items go to the Recycle Bin” ile artık paylaşımdaki dosya silindiğinde otomatikman geri dönüşüm kutusuna gönderilir.Bu gerçekten hayat kurtarıcı bir yenilik.Çünkü önceki versiyonlarda network üzerinde paylaşılan bir dosya silindiğinde bu dosyayı geri kurtarmak mümkün olmuyordu.Artık geri dönüşüm kutusundan geri çağırabiliriz.
Aynı zamanda “œLimit the number of simultaneous users to” ile bu paylaşıma erişim sağlayabilecek kullanıcı sayısını belirleyebiliriz.
Tekrardan caching konusuna dönersek,alt tarafta bulunan “œCaching” butonuna basarak Offline Settings penceresini açarız.

e.PNG

Resim 5

Bu ekranda Caching işlemi için gerekli ayarlamarı yapabiliriz.Karar vermemiz gereken nokta caching işlemi için tüm dosyaların mı kullanılması yoksa kişiye özel sadece o anki erişim isteğine göre spesifik dosyaların mı kullanılması?
Gerekli düzenlemeyi yaptıktan sonra OK diyerek pencereyi kapatıp sunucu tabanlı caching ayarlarımızı bitirebiliriz.
Fakat bu Offline File Caching özelliğinin çalışabilmesi için yeterli değildir.Şimdi istemci bilgisayar üzerinde gerekli konfigürasyonu yapmalıyız.
Bunun için dosya paylaşımını açıp boş bir alanda sağ tıklayarak özellikler penceresini açarız.Bu alanda “œOffline Files” tabına geçeriz.Caching işlemini aktif etmek için “œAlways Available Offline” kutucuğunu işaretlememiz yeterlidir.

f.PNG

Resim 6

Bu işlemlerden sonra organizasyonumuzda Offline caching ile çalışmaya başlayabiliriz.
Bir kullanıcı Word üzerinde bir dosyayla çalışması sırasında networkle bağlantısının kesildiğini varsayalım.Bu andan itibaren kullanıcı paylaşımdaki dosyayı cache’inden çalıştırmaya devam edecek ve network bağlantısı geldiğinde networkdeki asıl dosya ile senkronizasyonu gerçekleştirecektir.
Burada Longhorn’un bize sunduğu diğer güzel bir yenilikte ,network bağlantısı geri geldiğinde dosya açık olmasına rağmen senkronizasyon işleminin gerçekleşebilmesi.Önceki versiyonlar Windows Server 2003 ve Windows XP’de dosyanın senkronizasyona girebilmesi için kapatılması gerektiğini söyleyen bir uyarıyla karşılaşıyorduk.
Aynı zamanda XP’den farklı olarak kullanıcı senkronize işlemi sırasında beklemek zorunda değildir.Çünkü Longhorn bu işlemi arka planda sessiz sedasız gerçekleştirebilir.

g.PNG

Resim 7:Windows XP ve Windows 2003 işletim sistemlerinde açık olan bir dosyayı senkronize etmeye çalıştığımızda karşımıza çıkan uyarı mesajı.

Sonuç
Offline File Caching teknolojisini şirket dahilinde kullanarak mobil kullanıcılarımız ofis dışarısındayken paylaşımdaki dosyalar üzerinde çalışabilmesini sağlayabiliriz.Aynı zamanda paylaşımların bulunduğu herhangi bir sunucu üzerinde sorun oluştuğu ve iletişim sağlanamadığı durumlarda da şirket dahilindeki kullanıcılar dosyalar üzerinde çalışmaya devam edebilir.İletişim sağlandığında dosya açık olmasına rağmen senkronize edebilme özelliği sayesinde çalışanları etkilemeden çalışmalar devam edebilir.Windows Server 2008 ‘de daha da geliştirilmiş özellikleriyle biz sistem yöneticileri arasında kullanımının yaygınlaşmasını bekleyebiliriz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 42 = 48