Windows Server 2008 üzerinde tümleşik firewall

Windows Server 2008 ile birlikte gelen tümleşik firewall’da önemli geliştirmeler yapılmış.Bunun en önemli belirtiside Microsoft’un güvenlik duvarına verdiği “Windows Firewall with Advanced Security” ismidir.Gerçekten gelişmiş birçok özelliğiyle sistem yöneticilerine oldukça kolaylık sağlıyor.

Yeni arayüz ““ Artık gelişmiş firewall özelliklerini kontrol edebilmemiz için MMC snap’in ni kullanabiliriz..
Bi-directional ““ Gelen trafiği olduğu kadar giden trafiğide filtreleyebiliriz.
IPSEC ile uyum ““ Artık güvenlik duvarında oluşturduğumuz kurallar ve IPSEC konfigurasyonumuz tek bir arayüzde içiçe çalışabiliyor.
Gelişmiş kural konfigurasyonu ““ ICMP,IPv6,TCP/UDP,ip adresleri,protokol numaraları,active directory hesapları ve grupları için kurallar yaratabiliriz.

Bu özelliklerle birlikte bilgisayarımızda kullandığımız diğer firewall uygulamaların yerini tutacağa benziyor.En beğendiğim özelliği ise MMC konsolunu kullanarak yönetimi gerçekleştirebilmemiz.

Bir önceki sürümden en büyük farkı ise tümleşik gelen kural sayısı.Windows Server 2003 firewall üzerinde varsayılan 3 kuralımız bulnuyordu.Windows Server Advanced firewall’da ise bu sayı 130’a kadar çıkmış durumda.90 kural inbound 40 kural outbound şeklinde.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

98 − 92 =