Windows Server 2008 üzerinde Windows System Resource Manager kullanımı

İlk olarak Windows Server 2003 ile birlikte karşımıza çıkan Windows System Resource Manager Windows Server 2008 ile birlikte artık tümleşik gelmektedir.Bildiğimiz gibi 2003 üzerinde kullanılması için Microsoft’un sitesinden bir kopyasını indirmemiz gerekliydi.Artık 2008 serverın bir parçası haline gelmiş durumda.
Peki 2003’den beri kullanabildiğimiz bu Windows System Resource Manager nedir?
Kısaca bahsetmek gerekirse;örneğin sistemimizde yeni kullanmaya başladığımız bir uygulama var.Ve zamanla bu uygulamanın CPU yada RAM miktarında önemli kayıplara neden olduğunu ,sistem kaynaklarını aşırı şekilde tükettiğini fark ettik.İşte bu durumda diğer uygulamaların sağlıklı çalışabilmesi için Windows System Resource Manager’ı kullanabiliriz.

Windows System Resource Manager’ı yüklenmesi

Windows System Resource Manager’i yüklemek için klasik Windows bileşenleri ekle/kaldır ekranını kullanamayız.Bunun yerine Windows Server 2008 üzerinde yönetim için kullandığımız Server Manager konsolunu kullanırız.Konsolun üzerinde Server Manager bölümünü seçtiğimizde bize konfigürasyon hakkında detaylı bilgi veren bir pencere açılacaktır.

14.PNG

RESİM 1
Bu pencerede sağ tarafta gördüğümüz Add Features “˜a tıklayarak sihirbazı çalıştırırız.

22.PNG

Features altında Windows System Resource Manager’ı seçmek istediğimizde bize Windows Internal Database özelliğinin de yüklenmesi gerektiğini belirtir.Windows Internal Database Microsoft SQL Server 2005 Embedded Edition (SSEE)’ın alternatif ismidir.Bu kutucuğu da işaretleyip kuruluma devam ederiz.

32.PNG

Seçtiğimiz iki özellik Windows Server 2008 üzerine yükleniyor.

42.PNG

Windows System Resource Manager’ın kullanımı
Yükleme işlemini bitirdikten sonra Administrative Tools’un altından Windows System Resource Manager’ı çalıştırabiliriz.İlk açılış ekranında yönetimi local makine üzerinde mi yoksa uzak bir makine için mi yapacağımızı seçeriz.

52.PNG

Biz üzerinde çalıştığımız makine ile işlem yapacağımız için “œThis Computer”ı seçeriz.Karşımıza aşağıdaki konsol ekranı çıkacaktır.

62.PNG
RESİM 2: Windows System Resource Manager konsolu


Process Matching Criteria Oluşturulması
Windows System Resource Manager “˜ı çalışır duruma getirdikten sonra artık bir process matching criteria oluşturabiliriz.Böylece belirttiğimiz bir uygulama için kaynak kullanımı konfigürasyonunu yapabiliriz.Bunun için ilk önce kendimize bir uygulama seçmeliyiz.Bu uygulama şirket içerisinde kullanılan özel bir yazılım yada çok kullanılan SQL server olabilir.
Process matching criteria’a sağ tıklayarak New Process Matching Criteria deriz.Karşımıza yeni bir uygulama tanımı yapmak için kullanacağımız pencere çıkar.Burada ilk önce oluşturacağımız işlem için bir isim belirleriz.Herhangi bir isim kısıtlamamız yok yalnız oluşturacağımız işlemle ilgili olması bizim yararımızadır.

71.PNG

İsim alanını doldurduktan sonra kullanacağımız uygulamayı seçmemiz gerekir.Bunun için aynı pencerede bulunan “œADD” butonunu kullanırız.Karşımıza kural ekleme penceresi çıkacaktır.Bu pencerede isteğimize bağlı olarak bir uygulama,servis yada process için tanımlama yapacağız.Türünü belirledikten sonra yapmamız gereken “œselect” butonunu kullanarak ilgili uygulamayı seçmek.

Örneğin drop-down menuyu kullanarak running process’i seçebilir ardından select ile şu an için aktif olarak çalışan process’lerden birini gösterebiliriz.Aynı şekilde eğer runing process yerine Application seçeneğini seçip “œselect” dersek bu sefer hard disk üzerinden ilgili uygulamayı seçebiliriz.

8.PNG

RESİM 3: Application olarak paint seçildi.


Burada dikkat edersek birden fazla uygulama ekleme şansımız var.Bunun temel sebebi bir uygulamının çalışabilmesi için birden fazla .exe’ye ihtiyaç duyabilmesi.Yani bir kombinasyon yapıp çalıştırılabilir dosyaları ekleyerek uygulama tanımı yapabiliriz.
Seçimlerimizi yaptıktan sonra “œok” a basarak New Process Matching Criteria penceresine dönebiliriz.Biraz önce eklediğimiz uygulamanın listeye alındığını aşağıdaki resimde görebiliyoruz.Tekrar “œOK”a tıkladığımızda ise konsol ekranında artık uygulamamızın eklendiğini görürüz.

9.PNG

RESİM 4: Biraz önce eklediğimiz uygulama görünüyor.

10.PNG

RESİM 5: Konsol ekranına uygulamamız geldi.

CPU Allocation Policy Oluşturulması
Allocation policy’ler sayesinde belirli uygulamalar için sistem kaynaklarının nasıl dağıtılacağını belirleyebiliriz.Örneğin bir uygulamanın kullanabileceği maksimum CPU değerini belirleyebiliriz.Bunun için konsol ekranında Resource Allocation Policies bölümüne sağ tıklayarak New Resource Allocation Policy deriz.Karşımıza yeni bir policy tanımı yapacağımız pencere gelecektir.

111.PNG

RESİM 6: New resource allocation policy penceresi

Bu ekranda da yapmamız gereken öncelikli iş policy için bir isim belirlemek.Ardından bu policy için bir Process Matching Criteria yapılandırırız.Bunun için “œADD” butonuna basarız.Karşımıza gelen pencerede Process Matching Criteria bölümüne biraz önce tanımlamış olduğumuz işlemi seçiyoruz.

121.PNG

RESİM 7
Bir alt bölümde seçtiğimiz işlem için kullanılacak maksimum CPU miktarını belirleriz.
Tek bir policy için OK diyerek policy oluşturma işlemini bitirebiliriz.
Memory Allocation Policy Oluşturulması
General tabının yanında Memory tabında ise ilgili işlem için kullanılacak bellek miktarını belirtebiliriz.

131.PNG

RESİM 8

Yukarıda resimde gördüğümüz gibi ilk alanımızda ilgili her bir işlem için atanacak belek miktarını belirleyebiliyoruz.Bunu kutucuğa gireceğimiz MB cinsinden değer ile belirleriz.
Cpu için değer belirlerken belli bir yüzde veriyorduk ve kullanılan işlemin bu yüzdeyi geçmesini engelleyebiliyorduk.Fakat memory tabında işlem biraz daha farklı.Burada kullanılacak miktarı girdikten sonra “œif memory is surpassed” alanındaki aksiyonlardan birini seçerek belirlenen değer aşıldığında yapılacak işlemi belirleyebiliyoruz.Burada iki seçeneğimiz bulunuyor.Birincisi “œstop the application”.Bunu seçtiğimizde ilgili değer aşıldığında Windows System Resource Manager bu uygulamayı kapatacaktır.Diğer seçeneğimiz ise “œlog an event”.Bunu seçersek uygulama kapatılmayacak fakat Aplication Log altına durumla ilgili bir adet log yazılacaktır.
Son olarak Advanced tabında da bu işlem için kullanılacak işlemcilerin sırası belirlenebilir.
Tüm bu işlemlerden sonra “œOK” diyerek New Resource Allocation Policy ekranına geri döneriz.

141.PNG

RESİM 9
Gördüğümüz gibi biraz önce yaptığımız konfigürasyon ekranda gözüküyor.Ben paint uygulaması için örnek amacıyla işlemcinin yüzde 16’sının kullanılmasını istedim.
Windows Server 2008 ile daha da geliştirilen System Resource Manager ile şirket dahilinde kullandığımız uygulamalar için kaynaklarımızı en efektif şekilde kullanabiliriz.Genellikle kullanılan uygulama SQL’dir.Böylece SQL için işlemci ve bellek miktarından belli bir bölümü ayırarak ,diğer uygulamaların kullandığı kaynaklar yüzünden performans düşüşünün önüne geçmiş oluruz.

One thought on “Windows Server 2008 üzerinde Windows System Resource Manager kullanımı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 1 = 3