WNTIPCFG

Windows 95/98/Me sistemlerde ip adresimizi kolayca öğrenebilmemiz ve gerektiği zamanlarda release edip yeni bir ip adresi almamız için kullandığımız araç     winipcfg idi.Fakat bu komut 2000 ve xp makinalarda işlev görmemektedir.Ve built in bir sistemde yoktur.
İp adresini bu sistemlerde öğrenmek için bildiğimiz üzere varolan yerel ağ bağlantımızın destek bölümünü kullanabiliriz.
Yada command promt yardımıyla ipconfig komutunu kullanırız ve varolan ip özelliklerimizi görüntüleyebiliriz.Ayrıca ipconfig ile birlikte kullandığımız parametreler ile ip adresimizi bırakabilir ve DHCP sunucusundan yeni bir ip adresi talep edebiliriz.


WNTIPCFG ise winipcfg aracının 2000 ve xp makinalar için oluşturulan türevidir.İşletim sistemiyle birlikte tümleşik olarak gelmez.Manuel olarak 2000 resource kit ile birlikte indirebiliriz.

Download
Bu adresten download edip kurulum yaptığımızda tool kendini C:Program FilesResource Kit altına atar.

Programı çalıştırdığımızda Yukarıdaki bölümden ethernet adapter’ımız seçip anlık mac adresi -ip adresi-subnet mask-ve GW adresi mizi görebiliriz.Kullanımı ise oldukça basittir.Release ile ip adresimizi bırakırız.Renew komutuyla yeni ip adresi talebinde bulunuruz.Tabiki bunları DHCP servisinin aktif olduğu networklerde yapabiliriz.Eğer DHCP yok ise bu program bize sadece bilgileri verir herhangi bir yenileme işlemi yapmamıza olanak sağlamaz.


(resimler turkce.net’ten alınmıştır )

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

8 + 2 =