WPAD girdileri

Bildiğimiz gibi firewall ve web proxy clientlar için Automatic discvery özelliğini kullanmak için DHCP yada DNS üzerinde yada her ikisi üzerinde WPAD girdileri oluşturmamız gerekli.Peki DNS yada DHCP’den hangisi bizim için uygundur.İsterseniz kısaca avantaj ve dezavantajlarına bakalım.

-DNS’i kullanmak için ISA SERVER’ı 80 portu üzerinden automatic discovery bilgisini publish edecek şekide ayarlamanız gerekmektedir.Eğer DHCP kullanırsanız burada herhangi bir portu kullanabilirsiniz.Varsayılan olarak ISA SERVER automatic discovery isteklerini 8080 portu üzerinden dinler.

-Eğer clientlar birden fazla domain üzerine yayılmış biçimdeyse,her domain için ayrı ayrı DNS girdileri oluşturmanız gerekmektedir.

-Automatic discovery enabled edilmiş clientların DHCP server üzerinde direk erişimi olmak zorundadır(option 252 için).Uzaktan erişim sağlayan yada vpn kullanıcılarının DHCP üzerinde direk erişimi yoktur.

-Genellikle automatic discovery için DHCP kullanımı en iyi sonuçları vermektedir.LAN içerisinde DHCP daha hızlı çözüm sağlayacaktır.

-Eğer hem DNS hemde DHCP girdilerini kaydettiyseniz,clientlar ilk önce DHCP üzerinde sorgu yapıp,ikinci olarak dns’e yönelicektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

11 − = 3